kpb

Człowiek, który kręci

tytuł oryginalny: The Cameraman

reżyseria: Edward Sedgwick, Buster Keaton
aktorzy: Buster Keaton, Marceline Day, Harold Goodwin

czas trwania: 76 min.
produkcja: USA 1928

info: 14. Festiwal Filmu Niemego

Autotematyczna opowieść o przygodach młodego kamerzysty (Buster Keaton), który - aby zaimponować dziewczynie - próbuje wykonać najlepsze ujęcia Nowego Jorku, ryzykując życiem. Mieszanka humoru, dramatycznych zwrotów akcji i zachwycających efektów wizualnych.

Historia początkującego kamerzysty zdecydowanego podbić brutalny świat wytwórni filmowych i serce ukochanej.

Buster Keaton od wielu lat nie nadał swojemu bohaterowi własnego imienia. Czas na to przyszedł w komedii Człowiek, który kręci - autotematycznej opowieści o przygodach pewnego niedoświadczonego kamerzysty, który, aby zdobyć serce dziewczyny, próbuje zrobić karierę w branży filmowej.

Akcja dzieje się w Nowym Jorku - jednym z najbardziej filmowych miast świata. Buster zatrudnia się jako operator w dziale informacyjnym studia MGM, starając się zrobić jak najlepsze zdjęcia. Jego determinacja jest na tyle silna, że w swoim oddaniu sprawie ryzykuje własnym życiem. Praca filmowca bywa bowiem bardzo trudna, wyczerpująca i niebezpieczna.

Film, będący wspaniałą mieszanką humoru, rozmaitych emocji, dramatycznych zwrotów akcji i zachwycających efektów wizualnych - podobnie jak w przypadku setek produkcji z epoki kina niemego - zapadł się najpierw gdzieś głęboko pod ziemię. Wersja, którą podziwiać możemy dzisiaj, jest połączeniem dwóch kopii szczęśliwie odnalezionych w drugiej połowie XX w.: paryskiej z 1968 oraz taśmy - w nieco lepszej jakości - odkrytej w roku 1991.

// Keaton’s autothematic comedy. Hopelessly in love with a woman working at MGM Studios, a clumsy man attempts to become a motion picture cameraman to be close to the object of his desire. A wonderful blend of humor, drama, and fun visuals.

- muzyka na żywo | live music:
Ziporyn/Zimpel/Zemler/Riley

Pokaz w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share