kpb

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów

tytuł oryginalny: Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin

reżyseria: Eugen Illés
aktorzy: Pola Negri, Werner Hollmann, Arthur Schröder, Ernst Wendt

czas trwania: 85 min.
produkcja: Niemcy 1918
język: plansze w języku niemieckim
napisy: polskie
intertitles in German with Polish subtitles
info: 19. Festiwal Filmu Niemego

Mania jest jednym z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Pracownica fabryki, Mania Walkowska, decyzją dyrektora ma reklamować nową markę papierosów jako modelka pozująca do plakatu. Tym samym wkracza w świat bohemy, w pracowni malarza poznaje młodego kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu - i kariera jego autora - zależą od wpływowego mecenasa Morellego, któremu piękna Mania też wpada w oko...

Film Mania cieszył się w swoim czasie ogromną popularnością, zwłaszcza ze względu na wybijającą się rolę Poli Negri, polskiej aktorki, która urzeczywistniła sen o hollywoodzkiej karierze. Jedyna kopia filmu została odnaleziona dzięki prywatnemu kolekcjonerowi z Czech i odrestaurowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową. W ramach 19. Festiwalu Filmu Niemego film zostanie zaprezentowany z nową ścieżką dźwiękową autorstwa Jerzego Maksymiuka.

 

| Digitally restored love story of a poor composer and a beautiful model. Portrayed by the magnificent Pola Negri and set in the picturesque world of artistic bohema. New music score by Jerzy Maksymiuk.

 

Pokaz w ramach 19. Festiwalu Filmu Niemego.

Wcześniej w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego 
z muzyką na żywo w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra

 

ZWIASTUN:

 

Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny // National Film Archive – Audiovisual Institute

 

 

 

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bookmark and Share