kpb

Charlie Chaplin (14. Festiwal Filmu Niemego)

Podczas wizyty w Fabryce Snów nie może zabraknąć twórczości wielkiego mitu światowego kina, najwybitniejszego aktora burleski - Charlesa Chaplina. Niezwykle wszechstronny - reżyserował swoje filmy i występował w nich, pisał scenariusze i komponował muzykę. W warsztacie aktorskim i w realizacji filmów dążył do perfekcji. Wykreował wzruszającą i bliską zwykłym ludziom postać trampa, zarazem tragicznego i komicznego. Jego Charlie wyposażony był w charakterystyczny strój - przyciasny surdut, melonik, „balonowe” spodnie i wielkie buciory. Chaplin debiutował na ekranie w 1914 roku w wytwórni Keystone, od 1919 r. realizował filmy w wytwórni United Artists, którą założył wspólnie z D. W. Griffithem, D. Fairbanksem i M. Pickford. Zrealizował 87 filmów, w tym 11 pełnometrażowych, w większości uznanych za wybitne dzieła.

W ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego przedstawimy dwa wcześniejsze filmy Chaplina.

CHARLIE GRA CARMEN | A BURLESQUE ON CARMEN
(Charles Chaplin) USA 1915, 31’
Charlie gra Carmen jest parodią opery “Carmen” Georgesa Bizeta oraz noweli Prospera Mériméego o tym samym tytule. Opera Bizeta była bardzo popularna w owych czasach, dlatego własnie Chaplin zdecydował się na realizację tego filmu. Charlie gra hiszpańskiego żołnierza wysłanego na południe kraju. Ma tam schwytać bandę Cyganów. Zakochuje się tam jednak w ich przywódczyni, pięknej Carmen.
// Parody of Bizet's Carmen by Charlie Chaplin.

CHARLIE GRA W FILMIE | BEHIND THE SCREEN
(Charles Chaplin) USA 1916, 23’
Charlie Chaplin w nietuzinkowy sposób odsłania przed nami kulisy produkcji filmu. Gra pomocnika na planie filmowym, na którym wybucha strajk ekipy filmowej. Tymczasem młoda aktorka (Edna Purviance), aby móc pracować przy filmie, przebiera się za chłopca. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że wpadają sobie w ramiona.
// Young actress (Edna Purviance) dresses as a boy to work on a movie set. She becomes friends with a stagehand working there - Chaplin.

- muzyka na żywo
| live music:
Lesław Lic

Pokaz w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego
.

Bookmark and Share