kpb

Powtórnie narodzony

tytuł oryginalny: Venuto al mundo / Twice Born

reżyseria: Sergio Castellitto
aktorzy: Penélope Cruz, Emile Hirsch, Adnan Hasković, Saadet Aksoy, Pietro Castellitto, Luca De Filippo, Jane Birkin, Mira Furlan, Jovan Diviak, Sergio Castellitto

czas trwania: 129 min.
produkcja: Włochy/Hiszpania 2012
premiera: 2013-11-29

info: Letnie Tanie Kinobranie

Nominacja do nagrody Goya 2013 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej - Penélope Cruz
60. MFF w San Sebastian 2012: oficjalna selekcja, konkurs główny
MFF w Toronto 2012: światowa premiera


Penélope Cruz i Emile Hirsch w elektryzującej opowieści o wielkiej miłości i trudnych wyborach.

Jest rok 1984, Sarajewo. Gemma (Penélope Cruz) jest studentką, zaś Diego (Emile Hirsch, gwiazdor filmów Wszystko za życie, Obywatel Milk i Zdobyć Woodstock) przystojnym amerykańskim fotografem. Przypadkowe spotkanie przeradza się w płomienny romans. Wkrótce Gemma zachodzi w ciążę. Radość nie trwa długo, Gemma traci dziecko, a w mieście wybucha wojna domowa, która zmusza zakochanych do ucieczki do Włoch. W nowym miejscu wcale nie są szczęśliwsi. Gemma bezskutecznie próbuje zajść w ciążę, a posiadanie dziecka staje się jej obsesją. W końcu znajduje kobietę, która zgadza się zostać surogatką, tyle że mieszka w pochłoniętym wojną Sarajewie. Diego i Gemma decydują się wyruszyć w podróż, która odmieni ich życie na zawsze.

Czwarty film cenionego włoskiego aktora Sergia Castellitto (Namiętność, Czas religii) to poruszająca historia o różnych typach miłości - opowieść o szalonym uczuciu kobiety do mężczyzny jej życia, o głębokiej, choć niełatwej matczynej miłości do ukochanego dziecka, o miłości do kraju, w którym przeżyło się najpiękniejsze i najgorsze chwile. Każde zdjęcie i każdy obraz tego urzekającego dramatu są przepełnione emocjami i wizualną wirtuozerią. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści żony Castellitta, Margaret Mazzantini, nagrodzonej w 2009 roku najważniejszą włoską nagrodą literacką - Premio Campiello.

Penélope Cruz o filmie: „Przeczytałam książkę Margaret dwa lata przed tym, zanim sama stałam się matką i naprawdę związałam się z jej bohaterką. Dobrze ją rozumiałam, mimo że sama nigdy nie znalazłam się w podobnej sytuacji. Gemma tak zapadła mi w pamięć, że nie mogłam przestać o niej myśleć. Kiedy dowiedziałam się, że Sergio przenosi książkę na ekran, musiałam zagrać Gemmę.” 

Niesamowita Penelope Cruz, która przeobraża się ze szczęśliwie zakochanej dziewczyny w tragiczną postać rodem z dramatów antycznych.” Janusz Wróblewski, „Polityka” 

„Melodramatyczny, ale nie patetyczny, (...) wiarygodny do samego końca, (...) ambitny film o archetypicznych ludzkich motywach: miłości, śmierci, przyjaźni, macierzyństwie, wojnie i zniszczeniu.” Vittoria Scarpa, Cineuropa.org

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014,
tydzień 1: Świat z innej perspektywy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share