kpb

Chce się żyć (Life Feels Good)

tytuł oryginalny: Chce się żyć

reżyseria: Maciej Pieprzyca
aktorzy: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Janusz Chabior, Katarzyna Zawadzka, Helena Sujecka, Anna Karczmarczyk, Anna Nehrebecka, Kamil Tkacz

czas trwania: 107 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2013-10-11

info: Letnie Tanie Kinobranie // with English subtitles

Gdynia Film Festival 2013: Srebrne Lwy, Nagroda Publiczności
Złoty Klakier, Nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2014: najlepszy scenariusz, najlepsza główna rola męska - Dawid Ogrodnik, najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Anna Nehrebecka, najlepsza drugoplanowa rola męska - Arkadiusz Jakubik
- nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy montaż

Festiwal Filmów Świata w Montrealu 2013: Grand Prix, Nagroda Publiczności
Nagroda Jury Ekumenicznego


MFF w Chicago: Srebrny Hugo, II Nagroda
MFF Tofifest - Toruń 2013: Złoty Anioł w konkursie filmów polskich
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia - Września 2014: Nagroda Główna "Jańcio Wodnik"
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 2014 - nagroda dla najlepszej aktorki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych dla Doroty Kolak

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i przeciwności losu - walczy o swój kawałek świata.

W roli głównej znany z Jesteś Bogiem Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat. Film Chce się żyć został nagrodzony drugą nagrodą, Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni, a także zwyciężył na prestiżowym Festiwalu Filmów Świata w Montrealu.

Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

W doborowej obsadzie filmu Macieja Pieprzycy, twórcy Drzazg, obok laureata Festiwalu w Gdyni Dawida Ogrodnika, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł Arkadiusz Jakubik (Drogówka), laureaci Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni - Dorota Kolak (Jestem twój), Katarzyna Zawadzka (W imieniu diabła) i Janusz Chabior (Made in Poland) oraz utalentowane aktorki młodego pokolenia - Anna Karczmarczyk (Galerianki) i Helena Sujecka (Yuma).

Reżyser o filmie: „Mimo poważnej tematyki Chce się żyć jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy”.

„Wspaniałe, mądre, dowcipne kino o najważniejszych sprawach w życiu.”
Janusz Wróblewski, Polityka

„Fenomenalny Dawid Ogrodnik i najwyższej światowej klasy film, który chwyta za gardło i długo nie puszcza.” Dagmara Romanowska, Onet.pl

„Dla tego filmu Chce się żyć.” Karolina Stankiewicz, Stopklatka.pl


| 38th Gdynia Film Festival: Silver Lion Award & Audience Award
37th World FIlm Festival in Montreal: Grand Prix des Ameriques, the Award of the Ecumenical Jury and the Audience Award
The story of Mateusz, a man suffering from cerebral palsy. As a child, he had been diagnosed to be a retard with no contact with the outside world. 25 years later, it turned out that he was a perfectly normal and intelligent person. Thanks to his will to live and optimistic outlook, he was able to overcome his limitations.

The film will be shown with English subtitles.(także: Letnie Tanie Kinobranie 2015, tydzień 4: Śmiech i łzy;
Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 3: Szaleństwa młodości)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share