kpb

Legenda Kaspara Hausera

tytuł oryginalny: La leggenda di Kaspar Hauser

reżyseria: Davide Manuli
aktorzy: Vincent Gallo, Claudia Gerini, Silvia Calderoni

czas trwania: 100 min.
produkcja: Włochy 2012
premiera: 2013-10-04

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Rotterdamie 2012 
Festiwal Filmowy ARIZONA UNDERGROUND 2012: najlepszy film eksperymentalny  
MFF w Genewie 2012: Specjalne Wyróżnienie Jury
Festiwal Filmowy w San Francisco 2013: Nagroda Jury


Surrealistyczna wariacja na temat tajemniczej postaci Kaspara Hausera, który w XIX w. nagle pojawił się w Norymberdze, do dziś pozostając zagadką. W podwójnej roli zobaczymy aktora, performera i artystę Vincenta Gallo (Essential Killing, Tetro). Muzykę napisał wirtuoz francuskiej elektroniki Dj Vitalic. Film odwiedził ponad 40 międzynarodowych festiwali filmowych.

Filmowy Kaspar Hauser, ubrany w dres i słuchawki, pojawia się na prawie bezludnej plaży na wyspie „X” nad morzem „Y” w roku „0”. Szeryf (w tej roli Vincenta Gallo), który jest jednocześnie DJ-em, rozpoznaje w nim Mesjasza. Księżna, władająca niewielką społecznością, czuje się zagrożona przez blond chłopca i wysyła przeciw niemu kryminalistę, wielkiego fana disco, o znamiennym imieniu The Pusher (w tej roli także Vincent Gallo) aby rozwiązał problem Kaspara.

Ten czarno-biały obraz został nakręcony na taśmie 35 mm w konwencji surrealistycznego, postmodernistycznego westernu z udziałem niewielkiej liczby aktorów. Inspiracją dla reżysera były Kret Alejandra Jodorowskiego, Stalker Andrieja Tarkowskiego, Alphaville Jean-Luca Godarda i Truposz Jima Jarmuscha.

Legenda Kaspara Hausera to disco, motocykle, latające spodki (przynajmniej na początku i na końcu filmu) oraz kultowy Vincent Gallo w dwóch rolach. Oto prawdziwy artyzm.” Mark Adams, ScreenDaily.com

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 6: Transgresje, czyli przekraczanie granic.


ZWIASTUN:
TEASER 1:
TEASER 2:

Bookmark and Share