kpb

Wałęsa. Człowiek z nadziei

tytuł oryginalny: Wałęsa. Człowiek z nadziei

reżyseria: Andrzej Wajda
aktorzy: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Mirosław Baka, Iwona Bielska, Maciej Stuhr, Małgorzata Zajączkowska, Marcin Hycnar, Dorota Wellman, Adam Woronowicz, Marcin Perchuć, Ewa Kuryłło

czas trwania: 124 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2013-10-04

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji 2013: oficjalna premiera filmu
MFF w Chicago 2013: Srebrny Hugo dla Roberta Więckiewicza
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce 2013: Nagroda Publiczności
5 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orłów 2014, w tym: najlepsza główna rola kobieca - Agnieszka Grochowska, najlepsza główna rola męska - Robert Więckiewicz
Polski kandydat do Oscara 2014


Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Po Człowieku z marmuru i Człowieku z żelaza film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. Wałęsa to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał wybitny pisarz i dramaturg Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz (W ciemności, Wymyk, Różyczka) i Agnieszka Grochowska (Bez wstydu, W ciemności) oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

Wałęsa. Człowiek z nadziei nie jest pomnikiem z celuloidu. To człowiek z krwi i kości, bohater naszych czasów. Takiego właśnie Wałęsę genialnie zagrał Robert Więckiewicz.” Janusz Wróblewski, „Polityka”

„Niełatwo jest dać o takiej osobie wiarygodne świadectwo. Andrzej Wajda wyszedł z tego zadania obronną ręką. Stworzył portret, ale nie pomnik. Bez moralnego niepokoju, ale i bez hagiograficznej jednoznaczności.” Ewa Szponar, Onet.pl

„Perfekcyjna imitacja głosu, gestykulacja, mimika, sposób poruszania się, palenia papierosów - dawno nie widziałam tak radykalnej ekranowej metamorfozy, jak ta, którą przeszedł w tym filmie Więckiewicz.” Karolina Pasternak, Stopklatka.pl

„Znakomity scenariusz Janusza Głowackiego, pełen niewymuszonego humoru i zapadających w pamięć dialogów.” Hubert Orzechowski, „Newsweek”

Oficjalna strona filmu: www.walesafilm.pl
Strona na portalu Facebook: https://www.facebook.com/WalesaFilm

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 5: Męskie rozmowy.


ZWIASTUN:
ZWIASTUN 2:
TELEDYSK
L.U.C - TRIBUTE TO SOLIDARITY
(opieka artystyczna - Zbigniew Rybczyński, reż. Maciej Kawalski):


Bookmark and Share