kpb

Gangster

tytuł oryginalny: Lawless

reżyseria: John Hillcoat
aktorzy: Shia LaBeouf, Tom Hardy, Jason Clarke, Guy Pearce, Jessica Chastain, Mia Wasikowska, Dane DeHaan, Gary Oldman

czas trwania: 115 min.
produkcja: USA 2012

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2012: konkurs główny, oficjalna selekcja

Gangster to kolejny po westernowej Propozycji wspólny projekt dwóch Australijczyków - Johna Hillcoata i Nicka Cave'a. Nastrojowy dramat gangsterski rozgrywający się w Ameryce czasów prohibicji ze znakomitymi rolami całej obsady - Toma Hardy'ego (Mroczny Rycerz powstaje, Bronson), Jessiki Chastain (Wróg numer jedenDrzewo życia), Shii LaBeoufa (Nimfomanka von Triera, Wall Street: Pieniądz nie śpi), Jasona Clarke'a (Wróg numer jeden, Wielki Gatsby), Guya Pearce'a (Propozycja, Memento), Mii Wasikowskiej (Stoker, Restless) i Gary'ego Oldmana (Szpieg).  

Oparta na faktach opowieść o otoczonych złą sławą braciach Bondurant, brawurowej trójce, która poszukiwała swego „amerykańskiego snu” w nielegalnej produkcji alkoholu w Wirginii lat 30. Interes idzie dobrze, dopóki z Chicago nie przybywa agent specjalny Charlie Rakes będący na usługach skorumpowanego prokuratora. Ogłasza on, że wszyscy producenci alkoholu muszą płacić wysokie łapówki. Bracia Bondurant nie uznają propozycji i jako jedyni odmawiają. W okolicy wybucha krwawa wojna.

Kanwą scenariusza, napisanego przez Nicka Cave’a, jest powieść The Wettest County in the World, w której Matt Bondurant połączył fakty z życia swojej rodziny z literacką fikcją.

Porywająca, intensywna emocjonalnie opowieść o zbrodni i korupcji, lojalności i miłości, brutalności i czułości, która z miejsca weszła do kanonu amerykańskiego kina gangsterskiego.

„Krwiste kino nasączone wysokoprocentowym aromatem zadowoli nawet najwybredniejszych widzów. Film Gangster osadzony w czasach prohibicji, zawiera w sobie odpowiednią dozę romansu, komedii oraz kina akcji. A wszystko to zaprezentowane w mroku typowym dla Cave’a, estetyce charakterystycznej dla Hillcoata i alkoholowych oparach, które przeniosą widzów w niebezpieczne lata 30. na zapyziałe amerykańskie odludzie.” Katarzyna Kasperska, wp.pl

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 7:
Męskie gry.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share