kpb

Prywatny wszechświat

tytuł oryginalny: Soukromý vesmír

reżyseria: Helena Třeštíková

czas trwania: 83 min.
produkcja: Czechy 2012
premiera: 2013-08-09

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Karlowych Warach 2012: Wyróżnienie Specjalne
EBS International Documentary Festival 2012: Grand Prix
2012: IDFA, International Documentary Film Festival Amsterdam; Hot Docs Toronto
2013: PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, ZagrebDox


Petr Kettner i Jana Pfefferova pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn - Honza. To właśnie skłoniło Petra do rozpoczęcia dokumentacji ich rodzinnego życia i czasów, w których przyszło im funkcjonować, w formie pisanego i kręconego kamerą dziennika.

Prywatny wszechświat Heleny Třeštíkovej wykorzystuje te nagrania, stając się tym samym próbą „uchwycenia” czasu i realiów czeskiego życia oraz 40 lat najnowszej historii naszego południowego sąsiada. Ironiczne dopełnienie stanowią klipy z muzyką Karela Gotta, które pozwalają spojrzeć z innej strony na wielobarwny, dowcipny i fascynujący portret społeczno-politycznych zmian czeskiego społeczeństwa aż do końca pierwszej dekady XXI wieku.

Film ukazując związki łączące historię rodziny ze zmianami społeczno-polityczno zachodzącymi w ojczyźnie Petra i Jany, podkreśla jak ważną rolę odegrała w totalitaryzmie rodzinna jedność, funkcjonująca niczym idealna strategia społecznego przetrwania.

Helena Třeštíkova, znakomita czeska dokumentalistka, w ubiegłym roku została nagrodzona Smokiem Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego za całokształt twórczości. Autorka słynie z przyjętej przez siebie metody długotrwałej obserwacji, towarzysząc bohaterom swoich dokumentów przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, filmując je na tle zmieniającej się rzeczywistości.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014,
tydzień 1: Świat z innej perspektywy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share