kpb

Życie z wojną w tle

tytuł oryginalny: Life During Wartime

reżyseria: Todd Solondz
aktorzy: Shirley Henderson, Michael Kenneth Williams, Allison Janney, Ciarán Hinds, Charlotte Rampling

czas trwania: 98 min.
produkcja: USA 2009

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji 2009: konkurs główny, najlepszy scenariusz - Todd Solondz

Film Todda Solondza, twórcy Happiness i Witaj w domu dla lalek.

Życie z wojną w tle to kontynuacja losów bohaterów Happiness.

Minęło 10 lat od szokujących wydarzeń, które wstrząsnęły życiem rodziny Jordanów. Trzy siostry walczą o swoje szczęście, próbują zapomnieć o tym, co było i zacząć wszystko od nowa. Stawiają czoła wyzwaniom, jakie niesie życie, ale nie do końca radzą sobie z rzeczywistością.

Neurotyczna Joy (Shirley Henderson) dojrzewa do tego, aby rzucić swojego toksycznego partnera i rozpocząć życie od nowa. Trish (Allison Janney) samotnie wychowuje dzieci. Chce wyjść powtórnie za mąż za spokojnego, opiekuńczego Harveya. Jednak w tym momencie na scenie pojawia się jej pierwszy mąż, który właśnie wyszedł z więzienia po wieloletniej odsiadce. Nowa sytuacja zmusza wszystkich członków rodziny do zmierzenia się z demonami przeszłości i przekonania się, czy przebaczenie i zapomnienie jest w ogóle możliwe.

Reżyser bezlitośnie, ale z sympatią przedstawia zawiłe losy zwykłych ludzi uwikłanych w destrukcyjne relacje, beznadziejne miłości i rodzinne wojny bez szans na zwycięstwo.

Solondz o filmie: „Pragnąłem, aby Życie z wojną w tle było odbierane, jako nowy i odrębny film, nie wymagając od widza kojarzenia go ani z Happiness, ani z żadnym z moich poprzednich. Kiedy powstawał scenariusz nie planowałem tego, co się wydarzy. Punktem wyjścia a zarazem źródłem inspiracji były dla mnie same postaci bohaterów”.

Film prezentowany w cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 2: Okno na świat.


TRAILER:

Bookmark and Share