kpb

W cieniu

tytuł oryginalny: Ve stinu

reżyseria: David Ondricek
aktorzy: Ivan Trojan, Sebastian Koch

czas trwania: 96 min.
produkcja: Czechy/Polska/Słowacja 2012
premiera: 2013-06-21

info: Letnie Tanie Kinobranie

Film Davida Ondricka, twórcy Samotnych i Jedna ręka nie klaszcze, nagrodzony 9 Czeskimi Lwami, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Czeski kandydat do Oscara. Thriller noir z akcją umieszczoną w Pradze lat 50. 

Czeska Praga, 1953 rok. Miastem wstrząsa wieść o serii brutalnych napadów i morderstw, których sprawcy pozostają nieuchwytni. Śledztwo prowadzi komisarz policji, kapitan Hakl (Ivan Trojan). Trop, poprzez podejrzane meliny i ciemne zaułki, nieoczekiwanie prowadzi go do najwyższych szczebli komunistycznej władzy. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy dochodzenie przejmuje, ściągnięty przez bezpiekę z Syberii, były SS-man, major Zenke (Sebastian Koch). Obaj mają swoje powody by doprowadzić sprawę do końca. Czy będzie to jednak takie samo zakończenie? Ich decyzje pociągają za sobą ofiary, a stawką jest życie i sprawiedliwość, za którą każdy z nich zapłaci swoją cenę.

W rolach głównych znakomici aktorzy: Ivan Trojan (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, Gorejący krzew, Bracia Karamazow) i Sebastian Koch (gwiazda nagrodzonego Oscarem Życia na podsłuchu). Autorem zdjęć jest znakomity polski operator Adam Sikora, stały współpracownik Lecha Majewskiego, także autor zdjęć do Essential Killing Skolimowskiego i Lasu Piotra Dumały.

Reżyser o filmie: „Gdybym miał wybrać trzy filmy, które były dla mnie inspiracją, byłyby nimi z pewnością Psychoza, Łowca Androidów oraz Siedem. Lata 50. były jednym z najmroczniejszych okresów w czechosłowackiej historii. Komunizm umacnia swoją władzę, ludzie są zdezorientowani, boją się. Deszcz, ciemne zakątki, częste przerwy w dostawie prądu - jednym słowem noir”

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 8: Na krawędzi otchłani.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share