kpb

A Late Quartet

tytuł oryginalny: A Late Quartet

reżyseria: Yaron Zilberman
aktorzy: Christopher Walken, Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Mark Ivanir

czas trwania: 105 min.
produkcja: USA 2012

Kameralna, znakomicie zagrana przez doborową obsadę opowieść o nowojorskim kwartecie smyczkowym, którego członkowie muszą zmierzyć się z chorobą najstarszego muzyka. Kiedy Peter (Christopher Walken) ujawnia kolegom, że cierpi na chorobę Parkinsona, pozostali członkowie zespołu muszą odpowiedzieć na pytanie: co dalej?

Kto zastąpi Petera? Kto zagra zaszczytne pierwsze skrzypce? A może pora już - po 25 latach wspólnego grania - na rozstanie?

Te kwestie zostają splecione z życiem osobistym bohaterów. Dwoje spośród nich (Philip Seymour Hoffman i Catherine Keener) to małżeństwo, a ich córka (Imogene Poots) zaczyna romansować z czwartym członkiem kwartetu (Mark Ivanir). Skomplikowany układ emocjonalny i artystyczny każe wszystkim bohaterom postawić pytania o kwestie najważniejsze. A Late Quartet jest nie tylko opowieścią o zespołowej pracy twórczej, ale i sam w sobie stanowi owoc znakomitej współpracy czwórki wybitnych aktorów. Hoffman (nagrodzony Oscarem za rolę w filmie Capote) po raz kolejny potwierdza swą klasę najbardziej bodaj wszechstronnego aktora amerykańskiego ostatniej dekady. Keener wnosi cichą intensywność w rolę jego żony, a Walken - mimo, że pojawia się na ekranie rzadziej niż pozostali - przekonująco tworzy portret muzycznego arcymistrza, świadomego że nadszedł dlań czas pożegnania z estradą. Ivanir dołącza do tej czwórki i dotrzymuje jej kroku. Uczta dla oka i ucha: piękny wizualnie, mistrzowsko zagrany film.

Pokaz w ramach festiwalu Off Plus Camera 2013.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share