kpb

Półżywy w Nairobi

tytuł oryginalny: Nairobi Half Life

reżyseria: David ‘Tosh’ Gitonga
aktorzy: Joseph Wairimu, Olwenya Maina, Nancy Wanjiku Karanja, Mugambi Nthiga, Paul Ogola

czas trwania: 96 min.
produkcja: Kenia/Niemcy 2012

MFF Rotterdam 2013
MFF Durban 2012: najlepszy aktor - Joseph Wairumu
MFF AFI 2012: Nagroda Publiczności
MFF Londyn 2012 
Oscary 2012 - kandydat Kenii w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny


Ten pierwszy w historii Kenii kandydat do Oscara jest drugim filmem wyprodukowanym przez One Fine Days, projekt rozwoju przemysłu filmowego w Afryce, założony przez sławnego niemieckiego reżysera Toma Tykwera (Tykwer był tutaj reżyserem wspomagającym).

Film pokazuje losy i perypetie młodego chłopaka Mwas z prowincji Kenii, który marzy o zostaniu sławnym aktorem na miarę Bruce'a Willisa. Aby zrealizować marzenie opuszcza swoją wioskę i wyjeżdża do Nairobi. Już pierwszego dnia zostaje obrabowany z całego dobytku. Walcząc o przetrwanie w Nairobi Mwas zaprzyjaźnia się z szefem lokalnego gangu, który wciąga go w świat przemocy. Ku swemu zaskoczeniu łatwo odnajduje się w brutalnym świecie kradzieży i porwań samochodów. Mimo to Mwas nie porzuca marzeń o karierze aktorskiej.

David Gitonga umiejętnie prowadzi opowieść z imponującą energią i werwą. (...) Widzowie festiwalu w Rotterdamie byli niezwykle uradowan przeżyciem i przyznali filmowi OSZOŁAMIAJĄCE 4,5 na 5, dzięki czemu zmieścił się w pierwszej dziesiątce festiwalu. Ard Vijn, TwitchFilm

| An aspiring actor from upcountry Kenya dreams of becoming a success. In pursuit of this he makes his way to Nairobi: the city of opportunity! Traveling to the crime-ridden Kenyan capital to follow his dreams, Mwas quickly understands why Nairobi is nicknamed Nairobbery. Robbed of his money and belongings, and left alone in a city where he doesn't know a soul, luck or the lack of it, brings him face to face with a young, small time gang leader who gives Mwas a chance to earn a living. (with English subtitles)

Pokaz w ramach AfryKamera 2013.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share