kpb

Wavumba. Ci o zapachu ryb

tytuł oryginalny: Wavumba

reżyseria: Jeroen van Velzen
aktorzy: Mohammed Masoud Muyongo, Juma Lonya Mwapitu, Mariam Juma Mohammed, Mohamed Kirua Mchambi

czas trwania: 82 min.
produkcja: Holandia/Kenia 2012

MFF Rotterdam 2013
Visions du Reel, MFF Tribeca 2012: najlepszy debiut


W pogoni za magią dziecięcych lat, która ulotniła się na skutek europejskiego wychowania, reżyser wraca do Kenii, kraju, w którym dorastał. Tam próbuje odnaleźć świat zapamiętany z opowieści z dzieciństwa, historii o boskich rekinach. Jego percepcja nie jest już jednak taka sama, a stary świat magicznych duchów zanika. Po przybyciu na wyspę Wasini, reżyserowi udaje się jednak odnaleźć relikt z innej epoki: rybaka Mashoud, wciąż wierzącego w nadprzyrodzone moce i marzącego o ostatnim wielkim połowie. Wyniszczony przez czas i warunki pracy, Mahmoud z trudem może się poruszać. Zawsze znajduje jednak energię na kolejne wyprawy swoim dhow. Dzięki opowieściom rybaka, możemy zanurzyć się w magiczny, fantastyczny świat duchów mieszkających w wodzie i jednocześnie towarzyszyć mu podczas ostatniego wielkiego połowu.

Zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz głęboki szacunek wobec opowieści Kenijczyków z wybrzeża kraju pozostają z widzami zaczarowanymi magicznym światem długo po zniknięciu napisów końcowych. Jess Weissberg, Variety

Najważniejszy punkt tegorocznego programu festiwalu Tribeca. Stephen Holden, The New York Times

| A filmmaker returns to Kenya to rediscover the enchanting world of his youth.
When I lived in Kenya as a child I was very susceptible to the stories told to me by an old fisherman. As I got older, my belief in supernatural powers disappeared, but a part of me still longed for the open way I looked at life and for the magic that filled everything with colour. That is why I wanted to return to the country I grew up in. Where I met Masoud, the last shark hunter... (with English subtitles)


Pokaz w ramach AfryKamera 2013.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share