kpb

Nieulotne

tytuł oryginalny: Nieulotne

reżyseria: Jacek Borcuch
aktorzy: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra, Joanna Kulig, Ángela Molina, Juan José Ballesta

czas trwania: 93 min.
produkcja: Polska/Hiszpania 2012
premiera: 2013-02-08

Festiwal Filmowy Sundance 2013: najlepsze zdjęcia - Michał Englert

Pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Reżyser Jacek Borcuch to jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych na świecie polskich reżyserów młodego pokolenia. Jego poprzedni obraz - Wszystko, co kocham, polski kandydat do Oscara, trafił do prestiżowej selekcji festiwalu filmowego Sundance. Nieulotne to drugi z rzędu film Borcucha, który został wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co samo w sobie stanowi ewenement i bezprecedensowy sukces polskiego kina na świecie.

Reżyser o filmie: Nieulotne to współczesna próba przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów, nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia. Razem z nimi, a właściwie dzięki nim, mamy okazję sami stanąć naprzeciw własnej natury i zadać kolejne pytanie bez odpowiedzi.”

W filmie Nieulotne główne role zagrali utalentowani aktorzy młodego pokolenia. Znany już Borcuchowi Jakub Gierszał (debiut we Wszystko, co kocham), gwiazda głośnej Sali samobójców, laureat prestiżowego wyróżnienia Shooting Star 2012 oraz Magdalena Berus, która do obsady filmu Nieulotne trafiła po zagraniu pierwszoplanowej roli w Bejbi blues.

Młodych odtwórców głównych ról wspierają: Andrzej Chyra - ulubiony aktor Jacka Borcucha (Kallafiorr, TuliPany, Wszystko, co kocham) oraz gwiazdy hiszpańskiego kina: Ángela Molina, laureatka festiwalu w San Sebastian, znana z występów w dziełach Luisa Bunuela (Mroczny przedmiot pożądania) i Pedra Almodovara (Drżące ciało i Przerwane objęcia) i Juan José Ballesta - ulubieniec Hiszpanek, zdobywca aktorskich laurów w San Sebastian za kreację w głośnych 7 dziewicach oraz Goi za ekranowy debiut w Kulce.

Autorem zjawiskowej urody zdjęć do Nieulotnych jest Michał Englert (33 sceny z życia, Sponsoring). Muzykę skomponował Daniel Bloom (TuliPany, Wszystko, co kocham). W filmie będzie też można usłyszeć utwory gwiazd nurtu dream pop - Cocteau Twins i Beach House.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share