kpb

Pan Lazhar

tytuł oryginalny: Monsieur Lazhar

reżyseria: Philippe Falardeau
aktorzy: Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron

czas trwania: 94 min.
produkcja: Kanada 2011
premiera: 2013-02-01

info: Letnie Tanie Kinobranie

Nominacja do Oscara 2012 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Kanadyjskie Nagrody Filmowe Jutra 2012: najlepszy film
, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepszy scenariusz, najlepszy dźwięk
MFF w Valladolid 2011: najlepszy scenariusz, Nagroda FIPRESCI
64. MFF w Locarno 2011, sekcja Piazza Grande - Nagroda Publiczności, Nagroda „Variety”
MFF w Rotterdamie 2012: Nagroda Publiczności


Obsypany nagrodami na calym świecie, okrzyknięty najlepszym filmem kanadyjskim roku, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, film Philippe’a Falardeau to delikatne i wnikliwe studium miłości, smutku i utraty niewinności. Znakomita gra Mohameda Fellaga i aktorów dziecięcych sprawia, że Pana Lazhara ogląda się z zapartym tchem i prawdziwym wzruszeniem. Pan Lazhar jest jeszcze bardziej wzruszający i prawdziwy niż Stowarzyszenie umarłych poetów.

Kiedy lubiana nauczycielka jednej z młodszych klas popełnia samobójstwo, cała szkolna społeczność przeżywa głęboki wstrząs. Dorośli jednak nie chcą rozmawiać o tym, co się stało, nie dostrzegając, że dzieci opuszczone przez tragicznie zmarłą czują się zdezorientowane i nie rozumieją zaistniałej sytuacji. Dopiero nowy opiekun klasy, pan Lazhar, pomaga maluchom oswoić się z tragedią. Ale nikt w szkole nie zdaje sobie sprawy, że także pan Lazhar ma za sobą bolesne przejścia i znajduje się w dramatycznej sytuacji...

Reżyser o filmie: „Chciałem zrobić film, w którym główny bohater jest imigrantem, a także przyjrzeć się, kim jesteśmy, ale z jego punktu widzenia. Myślę, że to niesamowity sposób, żeby spojrzeć, gdzie jesteśmy jako społeczeństwo, jako grupa, jako ludzie, spojrzeć na nas z punktu widzenia kogoś, kto pochodzi z innej kultury”.

„Film, który pozostanie w waszych sercach.” Kyle Smith, „New York Post”
„Niezapomniana, pięknie opowiedziana historia. Znakomite, humanistyczne i subtelnie aktualne dzieło sztuki filmowej.” „The Globe and Mail”
Pan Lazhar osiąga swój własny rodzaj krystalicznej perfekcji - w mówieniu prawdy po prostu i w mówieniu tej prawdy prosto.” Ann Hornaday, „Washington Post”
„Nie bez powodu nominowany do Oscara, film Falardeau jest poruszający, inteligentny i uważny. Wspaniała rzecz - krótko mówiąc.”
Patrick Peters, „Empire

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 7:
Męskie gry.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share