kpb

Lincoln

tytuł oryginalny: Lincoln

reżyseria: Steven Spielberg
aktorzy: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones, Joseph Gordon-Levitt, James Spader, Jackie Earle Haley, David Strathairn, Hal Holbrook

czas trwania: 150 min.
produkcja: USA 2012
premiera: 2013-02-01

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2013: najlepszy aktor - Daniel Day-Lewis, najlepsza scenografia
- 10 nominacji, m.in. najlepszy film
, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor drugoplanowy - Tommy Lee Jones, najlepsza aktorka drugoplanowa - Sally Field, najlepszy scenariusz adaptowany - Tony Kushner, najlepsza muzyka - John Williams, najlepsze zdjęcia - Janusz Kamiński
Złote Globy 2013: najlepszy aktor w dramacie - Daniel Day-Lewis
- 6 nominacji, w tym: najlepszy film - dramat

Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2013: najlepszy aktor
- 9 nominacji, w tym: najlepszy film


Najnowszy film Stevena Spielberga, zrealizowana z rozmachem i w znakomitej obsadzie historia burzliwych czterech ostatnich miesięcy z życia Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej, która w nieoczekiwany sposób zadecydowała o losach świata.

Ostatnie cztery miesiące życia i prezydentury Abrahama Lincolna to świadectwo jego zaangażowania i pełnej oddania walki z podziałami w narodzie. To ostatnia bitwa, jaką stoczył ten wielki człowiek, mimo ogromnej presji publicznej, trudnych okoliczności i problemów osobistych.

Film skupia się na próbie doprowadzenia wojny do końca, ale nie za sprawą faktycznego zakończenia walk, a wprowadzenia trzynastej poprawki znoszącej niewolnictwo i roboty przymusowe. Forsowanie tego dokumentu wymagało ogromnej odwagi. Człowiek, który podjął się tej walki zmienił oblicze narodu, ale i świata. Dążył nie tylko do tego, by pogodzić zwaśnionych Amerykanów, ale i przekonać politycznych przeciwników do racji, w które wierzył całym sercem i o które walczył dla dobra ludzkości.

Scenariusz napisał zdobywca nagrody Pulitzera, Tony Kushner, a za kamerą stanął jeden z największych współczesnych reżyserów - Steven Spielberg.   

W rolach głównych: nagrodzony Oscarem Daniel Day-Lewis (Moja lewa stopa, Aż poleje się krew), dwukrotna laureatka Oscara Sally Field (Norma Rae, Miejsca w sercu), laureat Oscara Tommy Lee Jones (Ścigany), Joseph Gordon-Levitt (Incepcja), James Spader (Seks, kłamstwa i kasety video) oraz nominowani do Oscara: Jackie Earle Haley (Małe dzieci), David Strathairn (Good Night, and Good Luck) i Hal Holbrook (Wszystko za życie).

„To nie jest poprawnie odrobiona praca domowa z historii, lecz zachwycający obraz walki politycznej. A dzięki wcielającemu się w rolę tytułową Danielowi Day-Lewisowi ogląda się ten film nie jak kolejną biografię, ale jak najlepszy polityczny thriller.” Przemysław Dobrzyński, Stopklatka.pl

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 7:
Męskie gry.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share