kpb

5 rozbitych kamer

tytuł oryginalny: 5 Broken Cameras

reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi

czas trwania: 90 min.
produkcja: Palestyna/Francja/Izrael/Holandia 2011
premiera: 2013-01-25

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2013: nominacja - najlepszy dokument pełnometrażowy
9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2012: Grand Prix, Nagroda Millennium

FF Sundacne 2012: nagroda za reżyserię w konkursie filmów dokumentalnych 
IDFA, International Documentary Film Festival Amsterdam 2011: Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Publiczności

Palestyński rolnik dokumentuje konflikt z izraelskim okupantem. 

Laureat nominacji do Oscara za najlepszy dokument pełnometrażowy i zwycięzca aż 3 nagród na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2012 roku, w tym nagrody głównej Millennium.

Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada - Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.

5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Film prezentowany w cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 2: Okno na świat.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share