kpb

Siła kobiet

tytuł oryginalny: Women are Heroes

reżyseria: JR

czas trwania: 80 min.
produkcja: Francja 2010
premiera: 2013-01-25
język: angielski, francuski, portugalski
napisy: polskie
in English, French, Portugese with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2010: nominacja do Złotej Kamery

Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR - fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach - na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra.

Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa. JR przemierza slumsy Brazylii, Sierra Leone, Liberii, Indii, Kambodży i tworzy portrety kobiet mieszkających w tych miejscach. Następnie przy użyciu wielkoformatowej fotografii pokazuje całemu światu ich twarze. Co najważniejsze - te portrety są też eksponowane w miejskiej przestrzeni w miejscach, gdzie mieszkają bohaterki tego projektu. To w ogromnej mierze wpływa na ich świadomość, ale także na świadomość otoczenia z jakim muszą się mierzyć w dzielnicach biedy.

W filmie wykorzystano muzykę brytyjskiego zespołu trip-hopowego, Massive Attack.

„Kreowany dokument JR-a nie jest interwencyjny w prostym rozumieniu tego słowa. Świetny polski tytuł nie kłamie - to rzeczywiście kino o kobiecej sile. (...) Siła kobiet jest lekcją ludzkiej przyzwoitości. Nie ma w tym filmie cienia politowania, z którym przyglądamy się mieszkańcom trzeciego świata, JR nie upaja się brzydotą przeklętych zakątków, w których mieszkają jego bohaterki. Z dzielnic biedoty tworzy współczesne dzieło sztuki, perwersyjny video-art. A w jego centrum mądre, piękne twarze.” Łukasz Maciejewski, film.onet.pl 

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 1: Z dalekiego świata.

(także: Krakow Photo Fringe 2016;
Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 2: Okno na świat)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share