kpb

8. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+

8. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+
30 listopada - 3 grudnia 2012piątek, 30 listopada
19.30
PRAGNIENIE MIŁOŚCI | DESPUÉS DE LUCÍA
reż. Michel Franco, Meksyk 2012, 93’
* FILM OTWARCIA

MFF Cannes 2012 - Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
MFF San Sebastian 2012 - wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
Meksykański kandydat do Oscara 2013
Współczesne kino meksykańskie w najlepszym wydaniu. Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, ze dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, ze nowi „przyjaciele” od początku prowadza z nią okrutna grę.

21.15 WSZYSCY MĘŻCZYŹNI WERONIKI | ERA UMA VEZ EU, VERÔNICA
reż. Marcelo Gomes, Brazylia 2012, 92’
* BRAZYLIA, JAKIEJ NIE ZNACIE

MFF San Sebastian 2012 - wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
MFF Toronto 2012 - sekcja Contemporary World Cinema

26-letnia Weronika mieszka w Recife. Właśnie skończyła studia, ale okazuje się, ze zawód psychiatry nie jest tym, co sobie wymarzyła. Przez jej gabinet przewijają się dziwne postaci, które wciągają ją w swój pogmatwany świat. Relacje dziewczyny z mężczyznami też są skomplikowane - pragnie miłości, nie potrafi jednak zaangażować się emocjonalnie. Weronika będzie musiała przemyśleć swe życiowe wybory. Wszyscy mężczyźni Weroniki to zmysłowy, uniwersalny obraz młodej kobiety szukającej miejsca w świecie.

sobota, 1 grudnia
19.30 WYPEŁNIĆ PUSTKĘ
| FILL THE VOID
reż. Rama Burshtein, Izrael 2012, 87’
* KINO IZRAELSKIE

MFF Wenecja 2012 - Konkurs Główny - Nagroda dla Najlepszej Aktorki, Nagroda Signis
Izraelski kandydat do Oscara 2013

Chasydzi fascynują trudną do zrozumienia umiejętnością pogodzenia ortodoksyjnej tradycji z wymogami życia w nowoczesnym społeczeństwie izraelskim. Wypełnić pustkę zabiera widza w najintymniejszą przestrzeń chasydzkiej rodziny. Osiemnastoletnia Shira (Hadas Yaron) po śmierci starszej siostry musi od nowa szukać swojego miejsca w społeczności. Jej osobiste szczęście zależy całkowicie od umiejętności odnalezienia się w relacjach z najbliższymi, które tylko pozornie są ściśle sformalizowane przez religię i tradycję.

21.15 SĄSIEDZKIE DŹWIĘKI | O SOM AO REDOR
reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia 2012, 124’
* BRAZYLIA, JAKIEJ NIE ZNACIE

MFF Rotterdam 2012 - Nagroda FIPRESCI
MFF Nowe Horyzonty 2012 - Nagroda FIPRESCI

Dzielnica Recife pełna luksusowych wieżowców zamieszkałych przez klasę średnią. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują bezpieczeństwo? Z pomocą tytułowych "sąsiedzkich dźwięków" reżyser buduje sugestywną opowieść o zaufaniu, ale i codziennej niepewności życia w wielkiej metropolii. Nowatorskie, pasjonujące kino.

niedziela, 2 grudnia
19.30 KURCZAK ZE ŚLIWKAMI
| CHICKEN WITH PLUMS
reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, Francja/Niemcy/Belgia 2011, 90’

MFF Wenecja 2011 - Konkurs Główny
Kolejny, znakomity film twórców Persepolis, którzy tym razem sięgnęli po aktorskie gwiazdy, m.in. Mathieu Amalrica (Motyl i skafander), Jamela Debbouze‘a (Amelia) i Isabellę Rossellini (Blue Velvet). Nasser Ali, wybitny skrzypek, traci swój ukochany instrument. Żadne inne skrzypce nie potrafią ich zastąpić. Załamany artysta zaczyna wątpić w sens życia. Przez siedem dni i nocy Nasser Ali przeprowadza rozrachunek z samym sobą, a my razem z nim odbywamy podróż po kolejnych etapach jego życia.

21.15 LUCKY | LUCKY
reż. Avie Luthra, RPA 2011, 100’

MFF Toronto 2011 - sekcja Contemporary World Cinema
Lucky mieszka w południowoafrykańskiej wiosce. Kiedy jego matka umiera na AIDS, chłopiec wyrusza do Durbanu, by zamieszkać z wujkiem. Zabiera ze sobą odłożone przez matkę pieniądze, mające zapewnić mu wykształcenie. Wujek okazuje się egoistą i złodziejem. Na ratunek Lucky’emu przychodzi Hinduska, Padma, która jednak musi bardzo się starać, by pokonać wpojone jej od dziecka rasowe uprzedzenia. Symboliczny, przejmujący, a jednocześnie realistyczny portret wielokulturowej Afryki.

poniedziałek, 3 grudnia
19.30
DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH | WADJDA
reż. Haifaa Al Mansour, Arabia Saudyjska 2012, 93’
* FILM ZAMKNIĘCIA

MFF Wenecja 2012 - Nagroda CinemAvvenire, Nagroda C.I.C.A.E
Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

21.15 WYPRAWA DO XINGU | XINGU
reż. Cao Hamburger, Brazylia 2012, 102’
* BRAZYLIA, JAKIEJ NIE ZNACIE

MFF Berlin 2012 - sekcja Panorama
Brazylia, rok 1943. Trzej żądni przygód bracia porzucają wygodę São Paulo i dobrą pracę, aby, udając analfabetów, zaciągnąć się na wyprawę swego życia. Na niezbadanych wcześniej terenach napotkają Indian, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Bracia wkrótce zrozumieją, że to już nie tylko ekscytująca przygoda, ale że w ich rękach leży przyszłość indiańskich plemion. Oparta na faktach, inspirująca historia ludzkiej solidarności ponad kulturowymi podziałami.


Film prezentowany w ramach 8. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+.

Bookmark and Share