kpb

Marina Abramović: artystka obecna

tytuł oryginalny: Marina Abramović: The Artist Is Present

reżyseria: Matthew Akers, Jeff Dupre

czas trwania: 106 min.
produkcja: USA 2012
premiera: 2012-10-05

MFF w Berlinie 2012: Nagroda Publiczności w sekcji Panorama
MFF Sundance 2012: najlepszy dokument

6. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Janowcu nad Wisłą i Kazimierzu Dolnym 2012: Nagroda Publiczności


Marina Abramović - ikona body artu i performance'u - jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. O Abramović pisze się: „nieustraszona, radykalna, nonkonformistyczna”. Artystka od 40 lat rewolucjonizuje sztukę współczesną, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy jej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia.

„Dokument Matthew Akersa przekazuje emocje w stanie czystym, używając dramaturgii - minimalizmu, intensywności i erupcji uczuć - niemal w hollywoodzkim stylu. Nie sposób im się nie poddać, zwłaszcza w bezpiecznym mroku sali kinowej, podczas zbiorowego doświadczenia seansu.” Adriana Prodeus, dwutygodnik.pl

„Abramović zdaje się odporna na upływ czasu, na starość i na ból, obdarzona nadludzką siłą. Nic dziwnego, że kiedy siedziała na krześle w atrium MoMA, ludzie zachowywali się nie jak w muzeum, lecz w świątyni, w której mieszka święta. Nie widzieli naprzeciwko artystki, lecz samą Sztukę wcieloną w postać bogini performance'u.” Stach Szabłowski, Zwierciadło

| Seductive, fearless, and outrageous, Marina Abramovic has been redefining what art is for nearly forty years. Using her own body as a vehicle, pushing herself beyond her physical and mental limits - and at times risking her life in the process - she creates performances that challenge, shock, and move us. Through her and with her, boundaries are crossed, consciousness expanded, and art as we know it is reborn. She is, quite simply, one of the most compelling artists of our time.Film prezentowany w ramach: Pokaz specjalny.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 4: Być kobietąLetnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 5: Kobiece sekrety)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share