kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy: 31 maja

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


czwartek, 31 maja

C 14.30
GDZIEŚ W EUROPIE (88')
Bakhmaro | Bakhmaro - premiera polska
reż. Salomé Jashi, Niemcy/Gruzja 2011, 58’ (dok.)

Gdzieś na gruzińskiej prowincji stoi rozpadający się budynek, w którym kiedyś był hotel Bakhmaro. W środku, z nakrytymi stołami, na klientów ciągle czeka restauracja. Jednak dziś przychodzą rzadko. Po sąsiedzku, pod tym samym dachem można odwiedzić chiński sklep, salon gier i biuro miejscowego polityka. Statyczne kadry filmu budują atmosferę wyczekiwania. Nie tylko bywalcy Bakhmaro czekają na zmiany: czeka na nie cały kraj.

Baranki na niebie | Bárányfelhők | Sheep Clouds - premiera światowa
reż. Dezső Zsigmond, Węgry 2011, 30’ (dok.)

W małej wiosce, położonej w najdalszym północno-wschodnim zakątku Węgier przy granicy z Ukrainą, żyje mały chłopiec - Tomi. Jego przodkowie byli pasterzami. Tomi, jak jego ojciec, lubi opiekować się zwierzętami. Kiedy patrzy na stado owiec, jest szczęśliwy. Podczas gdy jego matka, Brigi, pracuje na polu ogórkowym, on bawi się ze swoim bratem Krisztianem. Wędkuje z ojcem i spotyka się z kolegami nad pobliską rzeką. Cała rodzina wiedzie bliskie naturze i pracowite życie.

N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (82')
Pałac
| The Palace
reż. Tomasz Wolski, Polska 2012, 82’ (dok.)

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Znienawidzony dar Stalina. W nowej Polsce były pomysły, by go zburzyć. Ale stoi i trzyma się świetnie, tętniąc życiem setek biur, sal teatralnych, koncertowych i kinowych, a nawet basenu i sali rady miasta. Po wizytach w klinice, szpitalu i urzędzie stanu cywilnego, Wolski wchodzi ze swoją kamerą do obiektu, w którym odbija się Polska: jej codzienność i historia. Zakamarki gmaszyska i wypełniające je tłumy to sceneria trafnych i dowcipnych obserwacji, ale także inspiracja do stawiania diagnoz ogólniejszej natury.

C 17.00 SPOJRZENIE NA WŁOCHY (90')
Zamek | Il castello | The Castle
reż. Massimo D’Anolfi, Martina Parenti, Włochy 2011, 90’ (dok.)

Włoskie lotnisko Malpensa. Miejsce, w którym krzyżują się dwa porządki. To tutaj restrykcyjny system kontroli pasażerów, towarów i zwierząt, który codziennie egzekwuje te same zasady, napotyka ciągły i nieustanny strumień podróżujących. Razem z kamerą zaglądamy w miejsca, które zazwyczaj pozostają przed nami zamknięte i niedostępne. Zamek rozgrywa się w zimnej, sterylnej scenerii lotniska, gdzie granica między potencjalnym a realnym niebezpieczeństwem jest bardzo cienka.

N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (91')
Póki wilk syty | Wolf’s Clothing - premiera światowa
reż. Olga Kałagate, Polska 2012, 18’ (fab.)


Twarze Łopusznej | The Faces Of Lopuszna - premiera światowa
reż. Beata Dzianowicz, Polska 2011, 40’ (dok.)


Przerwany sen
| Broken Dream
reż. Grzegorz Milko, Polska 2011, 51’ (dok.)

Krzysztof Cegielski - jeden z najbardziej obiecujących polskich żużlowców - brał udział w zawodach ligi polskiej, a także angielskiej i szwedzkiej. W czerwcu 2003 roku na torze w szwedzkiej Vetlandzie "Cegła" uległ wypadkowi, w wyniku którego utracił władzę w nogach. Od tego czasu sportowiec porusza się na wózku inwalidzkim i przechodzi długoletnią rehabilitację. Niepogodzony z własną niepełnosprawnością Cegielski traktuje ten etap swojego życia jak kolejną walkę - oraz najtrudniejszy ze wszystkich swoich startów.

C 19.30 RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (93')
Małżeńskie etiudy. Ivana i Vašek
| Manželské etudy 6. Ivana & Vašek | Marriage Stories. Ivana& Vašek
reż. Helena Třeštíková, Czechosłowacja 1987, 36’ (dok.)

Ostatni z cyklu sześciu filmów poświęconych młodym małżeństwom, który emitowany był z wielkim sukcesem w telewizji czechosłowackiej w 1987 roku. Zdjęcia wszystkich par realizowano równolegle od przełomu roku 1980/1981. Ivana i Vašek to para najbardziej przedsiębiorcza i optymistycznie patrząca w przyszłość. Są studentami architektury, projektowanie i urządzanie sprawia im radość, a uśmiech nie znika z ich twarzy. Na sukcesy życiowe nakładają się osiągnięcia Czechosłowacji w sporcie.

Małżeńskie etiudy. 20 lat później. Ivana i Vašek

| Manželské etudy po dvaceti letech | Marriage Stories, 20 Years Later. Ivana&Vašek
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2006, 57’ (dok.)

Ivana i Vašek wybudowali piękny dom i mają już pięcioro dzieci. "Jestem skazany na przedsiębiorczość", twierdzi Vašek. Remontuje zabytkową kamienicę w Pradze i zakłada "największy sklep z krzesłami w Europie". Jednak siła nabywcza społeczeństwa spada i sklep przypomina raczej luksusową, ale pustą galerię. Podobnie wygląda sklep Ivany z materiałami dekoracyjnymi. Małżonkowie - perfekcjoniści we wszystkim, stają również przed problemami psychicznymi i wychowawczymi.

N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH (141')
Szkoła Wajdy

(Bon Appetit)

Urodziny | Birthday
reż. Maciej Sobieszczański, Polska 2011, 25’ (fab.)
Na działce | At The Datcha
reż. Thierry Paladino, Polska 2006, 27’ (dok.)
Podróż | Journey
reż. Dariusz Glazer, Polska 2006, 30’ (fab.)
Popatrz | Take a Look
reż. Adam Palenta, Polska 2008, 4’ (dok.)
Za płotem | Behind The Fence
reż. Marcin Sauter, Polska 2004, 12’ (dok.)
Randez-vous | Randez-vous
reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska 2006, 9’ (dok.)
Telefono | Telefono
reż. Marcin Wrona, Polska 2004, 3’ (fab.)
Bon Appetit | Bon Appetit
reż. Kuba Maciejko, Polska 2011, 31’ (dok.)

C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI (144')
Marley | Marley - premiera polska
reż. Kevin Macdonald, USA/Wielka Brytania 2012, 144’ (dok.)

Kim był człowiek, który swoją muzyką próbował pociągnąć za sobą cały świat? Co sprawia, że i dziś, tak jak kiedyś, jego przesłaniu Everything's gonna be alright chętnie wierzy tak wielu? Z muzyką i ideałami Boba Marleya dorastają kolejne pokolenia. Film Macdonalda jest wyjątkową okazją, by wziąć udział w niezwykłej podróży do czasów, miejsc i wiecznie żywej muzyki Króla Reggae oraz by poznać najbliższe mu osoby, które przywołają jego obecność - w najbardziej osobistych, często kontrowersyjnych wspomnieniach.

Fotos: Marley

Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share