kpb

Burza

tytuł oryginalny: The Tempest

reżyseria: Julie Taymor
aktorzy: Helen Mirren, Felicity Jones, Djimon Hounsou, Russell Brand, Alfred Molina, Chris Cooper

czas trwania: 110 min.
produkcja: USA 2010

Nominacja do Oscara za kostiumy

Helen Mirren (Królowa, Ostatnia stacja) w nowatorskiej ekranizacji jednej z ostatnich sztuk Szekspira w reżyserii Julie Taymor.

Księżna Mediolanu, Prospera (Helen Mirren), zostaje pozbawiona tronu przez własnego brata Antonia (Chris Cooper). Nowy władca nie ma litości - Prospera wraz z 4-letnią córką Mirandą muszą wypłynąć statkiem w nieznane na pełne morze. Udaje im się dotrzeć na położoną z dala od cywilizacji wyspę, której jedynym mieszkańcem jest Kaliban, zdeformowany syn wiedźmy. Mija 12 długich lat. Pewnego dnia w pobliżu wyspy przepływa statek, na którym znajduje się Antonio, a także inni spiskowcy odpowiedzialni za obalenie poprzedniej władczyni. Żądna zemsty za wyrządzone krzywdy Prospera za pomocą magii wywołuje na morzu straszliwą burzę...

Film prezentowany w ramach 5. Festiwalu Muzyki Filmowej.

Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserką Julie Taymor.

Moderatorem rozmowy będzie dr hab. Małgorzata Radkiewicz - adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych. Filmoznawczyni, zajmuje się zagadnieniami współczesnego kina i mediów oraz problemem gender, czyli społeczno-kulturowej tożsamości płci; autorka książek i artykułów na temat artystycznej kreacji oraz interkulturowego i intermedialnego komunikowania, a także szeregu opracowań z zakresu gender. Założycielka i koordynatorka Podyplomowych Studiów z Zakresu Gender.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share