kpb

Ballady - zestaw bajek 2

BALLADY - zestaw bajek II, 50’

BALLADA O KRÓLU PIECUCHU
reż. Halina Filek, Polska 1977
Królowi Piecuchowi XII było wiecznie zimno, ponieważ nic nie robił. Kiedy chwycił się fizycznej pracy na świeżym powietrzu, zaraz zrobiło mu się cieplej.

BALLADA O KAPRYŚNEJ KRÓLEWNIE
reż. Józef Byrdy, Polska 1979
Królewna chce iść na bal w sukni uszytej z płatków śniegu. Krawcy czynią zadość kaprysom królewny, ale ona sama zostaje zawstydzona na balu, kiedy jej śniegowy strój zamienia się w kałużę.

BALLADA O KRÓLU Z RÓŻOWĄ KOKARDĄ POD BRODĄ
reż. Halina Filek, Polska 1980
Król odziedziczył dwie korony, ale żadna z nich nie pasowała na jego głowę. Dworzanie wymyślili więc, aby do korony przyczepić różową kokardę i zawiązać ją królowi pod brodą. Na czas bitwy król odłożył koronę do skarbca. Po zwycięstwie nie włożył już żadnej korony na głowę, żeby nie spadały, kiedy zajmuje się pożytecznymi pracami dla dobra królestwa.

BALLADA O ZŁYM CZAROWNIKU
reż. Jan Hoder, Polska 1980
Na wysokiej wieży zły czarownik zamiast skarbów gromadził odebraną ludziom radość. Pewnego razu radość zamknięta w kufrze rozsadziła jego ściany i powróciła do ludzi.

BALLADA O KRÓLU DĄSALU WĄSATYM
reż. Józef Byrdy, Polska 1980
Zła wróżka sprawia, że mały królewicz staje się zły i ciągle nadąsany. Wstaje zawsze z łóżka lewą nogą i kiedy zastaje władcą, to samo każe czynić swoim poddanym. Wszyscy w królestwie są więc nadąsani. Niespodziewanie zjawia się wesoły żaczek, który przestawia łóżko królewskie tak, żeby władca wstał rano prawą nogą. Kiedy tak się staje, do królestwa wraca radość i śmiech.

BALLADA O KRÓLEWICZU ZWANYM BARYŁKĄ
reż. Józef Byrdy, Polska 1981
Chudy królewicz zwany mimo to Baryłką nie ma apetytu. Doradcy królewscy radzą, aby zabrać go to w góry, to nad morze lub do lasu. Nic to jednak nie pomaga. Dopiero, kiedy Baryłka korzystając z nieuwagi służby wymyka się do lasu, aby czynić to, co robi prosty chłopiec Mikołajek, następuje w nim przemiana. Nabiera apetytu i ciała. 

Bajki prezentowane w ramach cyklu Baranki Dzieciom.

Bookmark and Share