kpb

Geneza

tytuł oryginalny: La Genèse

reżyseria: Cheikh Oumar Sissoko
aktorzy: Sotigui Kouyaté, Salif Keita, Balla Moussa Keita, Fatoumata Diawara, Maimouna Hélène Diarra

czas trwania: 102 min.
produkcja: Francja/Mali 1999

1999: FESPACO, MFF Namur

Biblijna opowieść o Jakubie i Ezawie przeniosiona do Afryki (w tych rolach odpowiednio wielcy grioci Sotigui Kouyaté i Salif Keita). Opowieść zaczyna się porwaniem córki Jakuba, Diny, przez kananitę Sychema. Ojciec Sychema, Chamor, próbując pogodzić dwa rody proponuje małżeństwo swego syna i Diny. Synowie Jakuba stawiają jednak warunek: wyrażają zgodę, ale by tak się stało, potomkowie Chamora muszą się obrzezać. Chamor przystaje na to, jednak na trzeci dzień po obrzezaniu synowie Jakuba zdradziecko wdzierają się do bezbronnego miasta, mordując wszystkich mężczyzn, a kobiety i dzieci uprowadzają w niewolę. To wzbudza wściekłość brata bliźniaka Jakuba, Esawa, który rozkazuje jego rodzinie opuścić tereny Izraela i wyjechać w stronę Egiptu.

Akcja umiejscowiona jest w rozwlekłych suchych stepach zachodniego Sahelu i skalistych górach Bandiagara w kraju ludu Dogon. Sissoko wtapia biblijną opowieść w tradycje griocką ludu Mande, tworząc film niezwykły i alegoryczny.

„Dzieło przepełnione samoświadomością i wielką wyobraźnią, o niesamowitym pięknie. Zadziwiający.” Stewart Klawans, The Nation

Film prezentowany w ramach VII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Bookmark and Share