kpb

Catalunya über alles!

tytuł oryginalny: Catalunya über alles!

reżyseria: Ramón Terméns
aktorzy: Bella Agossou, Albert Arribas, David Arribas, Maria Aspa, Àngels Bassas

czas trwania: 100 min.
produkcja: Hiszpania 2011

Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2011 - Nagroda Specjalna Jury

Były więzień, z trudnością adaptujący się w społeczeństwie; bezrobotny imigrant, który znajduje pracę jako komornik oraz odnoszący sukcesy przedsiębiorca niespodziewanie obwołany bohaterem po zabiciu w samoobronie włamywacza-cudzoziemca - to bohaterowie ironicznego portretu katalońskiej prowincji. W swoim trzecim filmie Ramon Térmens w świeży, inteligentny i dowcipny sposób pokazuje, jak zmieniają się granice ludzkiej tolerancji pod wpływem ekstremistycznej demagogii. Trzy zazębiające się historie, których akcja rozgrywa się w małej miejscowości Lleida (rodzinne miasteczko reżysera), przedstawiają społeczeństwo tak skonfliktowane, że przed wybuchem może uratować je tylko głęboka odnowa. 

Catalunya über alles! (Katalonia ponad wszystko) to oparta na obserwacji dzisiejszej Katalonii krytyka ksenofobicznych postaw oraz rosnącego w siłę populizmu, który prowadzi do społecznego wykluczenia.

Po pokazie spotkanie z cyklu CINEFORUM:
Choć istnieją takie aspekty rzeczywistości, które nie są domeną na wyłączność, to czasami łatwiej jest nam o nich myśleć, jeśli wytyczymy sobie pole, po jakim będziemy się poruszać. Film Catalunya über alles! zachęca do refleksji nad takimi problemami jak: imigracja, tolerancja społeczna, ekstremizm, demagogia, itd. O tych problemach i sposobie, w jaki ukazuje je film, porozmawiamy z Xavierem Farré, poetą, tłumaczem, literaturoznawcą, lektorem Instytutu Ramona Llulla na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Film prezentowany w ramach 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share