kpb

Rower, łyżka, jabłko

tytuł oryginalny: Bicicleta cuchara manzana

reżyseria: Carles Bosch

czas trwania: 96 min.
produkcja: Hiszpania 2010

Nagroda Goya 2011 - najlepszy film dokumentalny
Nagroda Gaudi 2011 - najlepszy film dokumentalny

Wybitny hiszpański dokumentalista Carles Bosch, nominowany do Oskara za film Balseros, tym razem podejmuje niepopularny w mediach problem chorych na Alzheimera. Przez dwa lata podąża z kamerą za byłym wieloletnim burmistrzem Barcelony i prezydentem regionalnego rządu Katalonii - Pasqualem Maragallem. Na wieść o swojej chorobie znany z niezwykłej charyzmy i energii polityk postanowił, że nie pozwoli zepchnąć się na margines społeczeństwa i swoim przykładem pokaże innym, jak nie tracić nadziei i walczyć z podstępną chorobą (nie chciał stać się kolejnym wstydliwym chorym, którym w domowym zaciszu opiekuje się rodzina). Założył fundację prowadzącą badania nad chorobą Alzheimera z nadzieją, że odkryje ona lekarstwo, które pomoże milionom ludzi - oraz jemu samemu.

Rower, łyżka, jabłko to niezwykle szczera, wzruszająca, ale równocześnie optymistyczna i zabawna opowieść o niezłomnym człowieku, o doświadczeniach jego najbliższych, reakcji otoczenia, a także o metodach walki z nieuleczalną chorobą, na którą przy obecnej długości życia zapadać będzie coraz więcej ludzi na całym świecie.

Po pokazie spotkanie z cyklu CINEFORUM:
Istnieją takie choroby, które na przestrzeni czasu były napiętnowane, choroby które skazywały i w pewnien sposób nadal skazują na ciszę, zapomnienie, zniknięcie. Choroby, które wydają się dotykać zarówno chorych, jak i ich otoczenie. Wśród nich prawdopodobnie znajduje się choroba Alzheimera. W ostatnich czasach jednak wydaje się, że następują zmiany. Z Michałem Gwiżdzem, psychologiem z Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Dotkniętym Chorobą Alzheimera, porozmawiamy o pewnych aspektach choroby z którą, chcąc, nie chcąc musimy żyć.

Film prezentowany w ramach 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share