kpb

Syberia. Monamour

tytuł oryginalny: Sibir. Monamour

reżyseria: Sława Ross
aktorzy: Lidia Bajraszewska, Nikołaj Kozak, Siergiej Nowikow, Sonia Ross, Misza Procko, Petr Zajczenko

czas trwania: 102 min.
produkcja: Rosja 2011
premiera: 2011-12-09

info: Sputnik nad Krakowem

Rosyjskie Nagrody Filmowe NIKA 2012: odkrycie roku
9. MFF Tofifest w Toruniu 2011: Srebrny Anioł - dla najlepszego reżysera filmów konkursowych
Nagroda Specjalna - Nagroda Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego

Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka - jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki. To staje się powodem częstych kłótni z dziadkiem. Wuj Jury, daleki krewny rodziny, przynosi im czasem trochę jedzenia. Podczas jednej z wypraw wuj Jura zostaje zaatakowany przez bezdomne psy i znika bez śladu.

Zimna, obca i zamknięta Syberia przedstawiona jest surowo i minimalistycznie. Skąpe i wrogie, jak syberyjski krajobraz, są tu również dusze ludzi, których losy splatają się ze sobą. Sława Ross w zapierającej dech w piersi sekwencji obrazów pokazuje, niemal biblijnie, rozróżnienie dobra i zła, życie bez miłosierdzia. Choć, zdaniem reżysera, prawdziwe człowieczeństwo to zdolność okazywania współczucia, to tu frazes ten zastępuje zezwierzęconą rzeczywistość.

Reżyser o filmie: „Historia zwraca się do majestatu i nikczemności ludzkości. Moi bohaterowie żyją w zapomnieniu w bezkresie Syberii. Jak porzucone psy, bez wzajemnego współczucia. Kiedy życie rzuca im wyzwania i porzuca ich, obdzierając z ludzkich odruchów, są zdolni znaleźć w sobie litość”. 

Pokaz w ramach Sputnika nad Krakowem 2015.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 1: Gdzieś za horyzontem;
replika 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ, 2012)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share