kpb

Żona doskonała

tytuł oryginalny: Potiche

reżyseria: François Ozon
aktorzy: Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, Karin Viard, Jérémie Renier, Judith Godrèche

czas trwania: 103 min.
produkcja: Francja 2010
premiera: 2011-04-01

Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2010, 3 nominacje: najlepsza aktorka - Catherine Deneuve, najlepsza aktorka drugoplanowa - Karin Viard, najlepszy scenariusz adaptowany

Komedia François Ozona z brawurową Catherine Deneuve w roli głównej! Twórca 8 kobiet i Basenu powraca adaptacją niezwykle popularnej francuskiej farsy.

Suzanne (Catherine Deneuve) jest żoną bogatego przemysłowca, który żelazną ręką kieruje fabryką parasolek. Swoją żonę sprowadził do roli uległej pani domu, która skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki i służy mu jako luksusowa ozdoba.

Pewnego dnia pracownicy fabryki buntują się przeciwko szefowi i biorą go za zakładnika. Nagle rodzinne i biznesowe sprawy spadają na barki Suzanne, która ku zaskoczeniu wszystkich ujawnia nieznane dotąd oblicze swojej kobiecości - energiczne, przebojowe i zniewalające. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic...

Potiche (tyt. oryg. filmu) oznacza po francusku wazę lub inny pozbawiony praktycznego zastosowania przedmiot dekoracyjny o niewielkiej wartości, jakim ozdabia się półki i kominki. Potocznie, jest to obraźliwe określenie kobiety, której jedynym atutem jest uroda, albo takiej, która żyje w cieniu męża i zdaje się być pozbawiona własnej tożsamości. Słowem potiche nazywano niektóre żony polityków, a nawet kilka kobiet polityków, w tym Bernadette Chirac, a ostatnio - Ségolène Royal.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 6: Między młodością a dojrzałością)


ZWIASTUN:
TEASER:

Bookmark and Share