kpb

Jak zostać królem

tytuł oryginalny: The King’s Speech

reżyseria: Tom Hooper
aktorzy: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush, Derek Jacobi, Jennifer Ehle, Michael Gambon, Guy Pearce, Claire Bloom, Timothy Spall

czas trwania: 111 min.
produkcja: Australia/Wielka Brytania 2010
premiera: 2011-01-28

Oscary 2011: najlepszy film
najlepsza reżyseria, najlepszy aktor pierwszoplanowy - Colin Firth, najlepszy scenariusz oryginalny - David Seidler
Złote Globy 2011: najlepszy aktor w dramacie - Colin Firth
MFF w Toronto: Nagroda Publiczności
7 nagród BAFTA 2011: m.in. najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2011: najlepszy aktor, Nagroda PublicznościLaureat 4 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku!

Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po śmierci króla Jerzego V (Michael Gambon) i szokującej abdykacji Edwarda VIII (Guy Pearce), książę Albert (Colin Firth) musi, pomimo wielkich oporów, objąć tron Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest prześladujące go od najmłodszych lat... jąkanie. Oddana mężowi królowa Elżbieta (Helena Bonham Carter) dokłada wszelkich starań, aby pomóc mu pozbyć się zawstydzającej przypadłości. Jedyną osobą, która może tego dokonać, i przy wsparciu rodziny królewskiej, a także rządu Winstona Churchilla (Timothy Spall) dodać monarsze sił, by stawił czoło groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową - Lionel Logue (Geoffrey Rush). Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.

Film Jak zostać królem, oparty na fascynujących wydarzeniach z życia Króla Jerzego VI, ukazuje jego imponującą przemianę i w dowcipny sposób dowodzi, jak ważne dla każdego z nas jest odnalezienie własnego głosu.

W roli Jerzego VI znakomity Colin Firth (Samotny mężczyzna) - nagrodzony za swoją rolę Oscarem. Na ekranie partnerują mu m.in. Geoffrey Rush (laureat Oscara za Blask), Helena Bonham Carter (Sweeney Todd), Guy Pearce (Królestwo zwierząt, Propozycja), Michael Gambon (Gosford Park) i Timothy Spall (Wszystko albo nic). Muzykę do filmu skomponował Alexandre Desplat, twórca znakomitych kompozycji Autora widmo, Królowej czy Ciekawego przypadku Benjamina Buttona.
 
Emocjonująca, efektownie zrealizowana historia nietypowej przyjaźni, która zachwyci widzów tak jak Królowa Stephena Frearsa. Peter Debruge, Variety

Imponujący film o zwycięstwie Jerzego VI nad własnymi słabościami, w którym Colin Firth idealnie ukazuje wrażliwość, ale także skrywaną ogromną odwagę króla. Geoffrey Rush jest wyborny, a rola Heleny Bonham Carter to rewelacja.
Kirk Honeycutt, The Hollywood Reporter

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 7: Pozytywne wibracje;
Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 1: Między śmiechem a wzruszeniem.

Bookmark and Share