kpb

Mamut

tytuł oryginalny: Mammoth

reżyseria: Lukas Moodysson
aktorzy: Gael García Bernal, Michelle Williams, Thomas McCarthy, Marife Necesito

czas trwania: 125 min.
produkcja: Szwecja/Dania/Niemcy 2009
premiera: 2011-01-14

Lukas Moodysson, twórca przebojów światowych festiwali Fucking Amal i Lilja-4-Ever, przedstawia nowy film, porównywany z obrazami Babel i 21 gramów.

Olśniewająca podróż do trzech zakątków świata, w którym największe namiętności współczesnego człowieka - miłość i pieniądze - nie znają granic. Gwiazdy międzynarodowego kina - Gael García Bernal (I twoją matkę też, Dzienniki motocyklowe, Złe wychowanie) i nominowana do Oscara Michelle Williams (Tajemnica Brokeback Mountain, Wyspa tajemnic) jako zakochana para, którą rozdzieliły kariera i miliony kilometrów, a połączyło na nowo uczucie, potrafiące zmienić losy wszystkich dookoła.

Ponad dekadę po tym, jak jego debiutancki Fucking Amal zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków i został uznany przez Ingmara Bergmana za „pierwsze arcydzieło nowego mistrza”, Lukas Moodysson zasłużył swoimi kolejnymi obrazami na miano jednego z najciekawszych i najbardziej nieprzewidywalnych reżyserów świata. Po popularnych Tylko razem i Lilja-4-Ever twórca poświęcił się mniejszym, eksperymentalnym produkcjom: Dziura w sercu i Kontener. Jego najnowszy film Mamut to intymny portret młodego małżeństwa nowojorczyków Ellen i Leo, ich 4-letniej córki Jackie oraz filipińskiej opiekunki Glorii, ale także pełna rozmachu wizja współczesnego świata i perspektyw, jakie przed nim stoją.

Równie poruszający, co szczery. Joe Morgenstern, Wall Street Journal

Chwyta za serce jak Babel, ale o wiele wiarygodniej splata 4 główne wątki. David Edelstein, New York Magazine

Znakomicie zagrany film, ujawniający prawdę o współczesnym świecie.
Roger Ebert, Chicago Sun-Times

Film prezentowany w ramach cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 9: Między nami a rodziną.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share