kpb

Symfonia zmysłów

tytuł oryginalny: Flesh and the Devil

reżyseria: Clarence Brown
aktorzy: John Gilbert, Greta Garbo, Lars Hanson

czas trwania: 93 min.
produkcja: USA 1926
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

© WARNER BROS.

Pierwsza wspólna produkcja Grety Garbo i Johna Gilberta. Film, który uczynił ze szwedzkiej aktorki prawdziwą boginię ekranu i wielką gwiazdę kina niemego.

Symfonia zmysłów to tragiczna historia dwóch przyjaciół z dzieciństwa, w których życiu pojawia się pociągająca femme fatale. Leo (Gilbert) i Ulrich (Lars Hanson) wracają ze szkoły kadetów. Na stacji kolejowej, pierwszy z nich poznaje oszałamiająco piękną Felicitas (Garbo), o której względy pojedynkuje się z jej mężem. Gdy ten ginie, Leo zostaje zmuszony do pięcioletniej służby wojskowej w Afryce. Po powrocie dowiaduje się, że jego ukochana znalazła szczęście w ramionach innego - jego bliskiego przyjaciela, Ulricha.

Kiedy diabeł nie może dosięgnąć nas przez duszę, stwarza piękną kobietę, by dosięgła nas przez ciało – głoszą pierwsze słowa filmu, trafnie zapowiadając burzliwe losy miłosnego trójkąta. To właśnie w Symfonii zmysłów, z pomocą oświetleniowca Williama H. Danielsa, Greta Garbo wypracowuje swoje charakterystyczne, omdlewające spojrzenie. Symfonia zmysłów to pierwszy tytuł zrealizowany przez Garbo z reżyserem Clarencem Brownem, który uważany jest za “kodyfikatora” jej ekranowego emploi. Film odniósł spektakularny sukces, z dnia na dzień umacniając pozycję szwedzkiej aktorki.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.


Muzyka na żywo | live music: Stanisław Słowiński Trio


Partner pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.| Greta Garbo and John Gilbert for the first time together on screen in the film which turned the Swedish actress into a great star of the silent era. A morally daring tale about the turbulent fate of a love triangle.


Prezentowany w ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego.


Wcześniej w ramach 10. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share