kpb

Zodiak

tytuł oryginalny: Zodiac

reżyseria: David Fincher
aktorzy: Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Anthony Edwards

czas trwania: 158 min.
produkcja: USA 2007
premiera: 2007-06-15

MFF w Cannes 2007: nominacja do Złotej Palmy

Znakomity thriller Davida Finchera, twórcy Siedem.

Jeden z najbardziej niedocenionych filmów reżysera, opowieść o pościgu za mordercą, którego tożsamości nigdy nie udało się ustalić.

Seryjny morderca zwany Zodiakiem dokonuje w San Francisco brutalnych zabójstw, a swoje zbrodnie opisuje ze szczegółami w listach wysyłanych do gazet. Policja próbuje wpaść na trop psychopaty. Mimo starań inspektora wydziału zabójstw Davida Toschiego (Mark Ruffalo) oraz jego partnera Williama Armstronga (Anthony Edwards) funkcjonariusze nie potrafią schwytać siejącego postrach psychopaty. W śledztwo angażuje się także znany dziennikarz Paul Avery (Robert Downey Jr.), jednak najbliższy rozwiązania zagadki tożsamości maniaka jest rysownik dowcipów politycznych, Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal).

Fincher odsłania kulisy śledztwa i ukazuje wpływ, jaki miało ono na życie osób w nie zaangażowanych.

Film oparty jest na książce Roberta Graysmitha, która opisuje rzeczywiste wydarzenia z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy amerykański Kuba Rozpruwacz - Zodiak - sterroryzował społeczność San Francisco i jego okolic.

David Fincher o poszukiwaniach Zodiaka: Do tej sprawy zgromadzono olbrzymią ilość danych, ale duża ich część jest niewiarygodna lub mało wartościowa. Nie uważam, by ten film dawał ostateczną odpowiedź. Nie sądzę, by nawet wszystkie zebrane do dziś informacje pozwoliły na skazanie mordercy. Wiele z nich to mgliste podejrzenia lub pogłoski, wiele to fałszywe tropy lub zupełne bzdury. Ale przynajmniej można tam znaleźć dużo interesujących zbiegów okoliczności. To dlatego ta sprawa jest wciąż nierozwiązana.


Treść tego misternego i świetnie wyreżyserowanego przez Davida Finchera filmu wykracza daleko poza poszukiwanie mordercy. Joe
Morgenstern, The Wall Street Journal

Zodiak - drobiazgowy, zawiły, hipnotyzujący. Gyllenhaal jest doskonały, Ruffalo niesamowity, a Downey genialny - raz śmieszy, raz przyprawia o zawał serca. Kiedy idziesz na ten film, nie myśl o tym, kto zabił. Ważniejszy jest sam proces poszukiwań. Ten film wciska w fotel. David Fincher jest wybitnym twórcą - robi z Tobą rzeczy, których zupełnie się nie spodziewasz. To jeden z najlepszych filmów tego roku - coś niezwykłego, czego nie można przegapić. Idź na ten film, wciągnie Cię bez reszty. I przerazi do szpiku kości. Peter Travers, Rolling Stone


| Based on the true story of the notorious serial killer and the intense manhunt he inspired, Zodiac is a superbly crafted thriller form the director of Se7en and Panic Room. Featuring an outstanding ensemble cast led by Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo and Chloe Sevigny, Zodiac is a searing and singularly haunting examination of twin obsessions: one man's desire to kill and another's quest for the truth.


Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 5: Światlo i mrok.ZWIASTUN:

Bookmark and Share