kpb

Dom z piasku i mgły

tytuł oryginalny: The House of Sand and Fog

produkcja: USA
premiera: 2005-01-01

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2004, 3 nominacje:
najlepszy aktor pierwszoplanowy - Ben Kingsley, najlepsza aktorka drugoplanowa - Shohreh Aghdashloo, najlepsza muzyka - James Horner 
Złote Globy 2004 - nominacja:
najlepszy aktor w dramacie - Ben Kingsley


Mroczny dramat charakterów ze świetnymi rolami Jennifer Connelly i Bena Kingsleya.

Dom z piasku i mgły to poruszające studium konfliktu między kulturami, znakomicie uchwytujące nastroje amerykańskiego społeczeństwa po 11 września 2001 roku. 

Film opowiada historię trojga ludzi, których połączył pewien dom. Pułkownik Behrani (Kingsley), były członek służb specjalnych szaha Iranu, który w obcym kraju próbuje przywrócić swojej rodzinie godny status, inwestuje oszczędności w kupno domu. Dom okazuje się być własnością Kathy (Connelly), wychodzącej z nałogu narkomanki i alkoholiczki, a trafił na aukcję w wyniku biurokratycznej pomyłki. W desperackiej walce o odzyskanie domu i powrót do normalnego życia Kathy pomaga zastępca szeryfa. Skazana na tragiczną niemożność porozumienia trójka bohaterów pogrąża się w niszczącym konflikcie.

Reżyser o filmie: „Wiedziałem, że muszę zekranizować tę historię, historię samotności i wyobcowania, opowieść o tym, jak to jest być imigrantem w obcym kraju i jak to jest czuć się imigrantem w własnej ojczyźnie. To uniwersalne, podstawowe sprawy. Każdy mógłby odnaleźć siebie w przynajmniej niektórych z ich aspektów”.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 2: Okno na świat.


TRAILER:

Bookmark and Share