kpb

Tytus Andronikus

tytuł oryginalny: Titus

reżyseria: Julie Taymor
aktorzy: Anthony Hopkins, Jessica Lange, Alan Cumming, Harry Lennix, Colm Feore, Angus Macfadyen, Jonathan Rhys Meyers, Matthew Rhys, Laura Fraser, James Frain

czas trwania: 150 min.
produkcja: USA 1999

Nominacja do Oscara za kostiumy

Wizjonerska i wysublimowana plastycznie ekranizacja szekspirowskiej tragedii z Anthonym Hopkinsem w tytułowej roli.

Rzymski wódz, Tytus Andronikus, wraca zwycięski z długiej kampanii przeciw barbarzyńcom. Tradycja każe, by w czasie triumfu złożył w ofierze jednego z jeńców. Wierny obyczajom, Tytus wybiera najstarszego syna królowej Gotów, Tamory i, głuchy na jej błagania, dopełnia ofiary. Tymczasem Tamora zostaje wyniesiona do władzy przez amoralnego i zepsutego do szpiku cesarza Saturnina. Jej dwaj synowie, Chiron i Demetriusz, dokonują zemsty na jedynej córce Tytusa, Lawinii. Tak zaczyna się najdziksza i najbardziej krwawa z szekspirowskich tragedii. Opowieść o zemście za zemstę, o obłędzie, o ideałach, które przestały cokolwiek znaczyć. Opowieść o człowieku, który w imię najwyższych wartości splamił sobie ręce niewinną krwią i przemienił Wieczny Rzym w piekło na ziemi.

Reżyserka o scenerii filmu: Rzym współczesny, zbudowany na ruinach Rzymu starożytnego, był dla filmu idealną scenerią. Nasza koncepcja stylistyczna zakładała pewną ponadczasowość, czy raczej bezczasowość akcji, istnienie spójnej rzeczywistości, która łączyłaby w sobie starożytne, barbarzyńskie elementy z cechami współczesnymi, więc bliskimi widzowi. Zamiast rekonstruować na planie Rzym z czterechsetnego roku naszej ery, postanowiliśmy kręcić film w scenerii symbolicznej, jednocześnie prawdziwej i teatralnej, historycznej i ahistorycznej - w ruinach willi Hadriana, w termach Karakalli, w Koloseum.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 5: Męski punkt widzenia.

(także: 5. Festiwal Muzyki Filmowej - 2012)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share