kpb

Złamana lilia

tytuł oryginalny: Broken Blossoms or The Yellow Man and the Girl

reżyseria: D.W. Griffith
aktorzy: Lilian Gish, Richard Barthelmess

czas trwania: 90 min.
produkcja: USA 1919
napisy: angielskie, polskie
with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Images Courtesy of Park Circus/ The Cohen Film Collection

 

Historia zakazanej miłości młodej Angielki (Lilian Gish) i chińskiego imigranta (Richard Barthelmess) osadzona w Londynie. Złamana lilia to jeden z najbardziej kameralnych filmów D. W. Griffitha znanego z drogich, wystawnych produkcji takich jak Narodziny narodu czy Nietolerancja.


Skupiona na emocjach i złożonej psychologii bohaterów Złamana lilia uznawana jest dziś za “szlachetny melodramat”, wyraźnie pokazujący że filmy tego gatunku nie muszą być wyłącznie naiwnymi wyciskaczami łez.


Złamana lilia wciąż zachwyca subtelnością, tajemniczością i obyczajową śmiałością - wszak reżyser przedstawił w niej wprost problem przemocy w rodzinie i destrukcyjnego wpływu uzależnienia od alkoholu. Miękkie, pełne światłocieni i orientalnej scenografii zdjęcia, stworzone przez stałego współpracownika Griffitha Billy’ego Bitzera posiadają niemal baśniowy nastrój dzięki lekkiej nieostrości kadrów. Złamana lilia to pierwszy film dystrybuowany przez studio United Artists, założone w 1919 roku przez D. W. Griffitha, Charliego Chaplina, Mary Pickford i Douglasa Fairbanksa.


Filmy prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.


Muzyka na żywo | live music: Semi-Invented Trio.

 

| David W. Griffith's melodrama about the love of a young Chinese man for an English teenager tormented by a violent father. A breakthrough masterpiece of the genre, filmed with great attention to detail.


Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share