kpb

Dogville

tytuł oryginalny: Dogville

reżyseria: Lars von Trier
aktorzy: Nicole Kidman, Lauren Bacall, Chloë Sevigny, Paul Bettany, Stellan Skarsgård, Udo Kier, James Caan, Patricia Clarkson

czas trwania: 178 min.
produkcja: Dania / Niemcy / Szwecja / Norwegia / Finlandia / Włochy 2003
premiera: 2003-10-03

info: Letnie Tanie Kinobranie

Jedno z najoryginalniejszych przedsięwzięć filmowych pierwszej dekady XXI wieku. Larsa von Triera przenikliwe studium ludzkiej natury z genialną rolą Nicole Kidman.

Akcja filmu, będącego pierwszą częścią trylogii U, S i A, rozgrywa się w małej osadzie położonej w Górach Skalistych. Jest początek lat 30., czas Wielkiego Kryzysu. Do Dogville przyjeżdża Grace, która ucieka przed nasłanymi na nią gangsterami i potrzebuje schronienia. Społeczność miasteczka, po namowach swego samozwańczego lidera, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, zgadza się udzielić kobiecie pomocy. W podzięce Grace ma dla nich pracować. Początkowo wszystko idealnie się układa, pracy nie jest zbyt wiele, a mieszkańcy Dogville są zadowoleni. Wkrótce jednak, mając świadomość swojej władzy nad dziewczyną, zaczynają ją wykorzystywać na wszelkie możliwe sposoby. Powoli sytuacja staje się trudna do zniesienia...

Dogville Larsa von Triera to bezkompromisowy eksperyment w dziedzinie oszczędnej narracji. W Dogville duński reżyser chciał opisać Amerykę, choć nigdy osobiście jej nie odwiedził. Film zrealizowany został w fascynującej, parateatralnej manierze: zdjęcia zostały zrealizowane w całości w szwedzkim studiu, gdzie domy zastępują namalowane kredą linie. Film doczekał się kontynuacji, Manderlay (2005).

Udział w filmie wzięli także m.in. Lauren Bacall (Prêt-à-Porter), Ben Gazzara (Big Lebowski), James Caan (Ojciec chrzestny), a także Chloë Sevigny (Zodiak), Jeremy Davies (Szeregowiec Ryan), Paul Bettany (Piękny umysł).

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 4: Przedsionek piekła.

(także Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 3: Między bojaźnią a drżeniem)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share