kpb

Siódma pieczęć

tytuł oryginalny: Det Sjunde inseglet

reżyseria: Ingmar Bergman
aktorzy: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Nils Poppe, Bibi Anderson

czas trwania: 96 min.
produkcja: Szwecja 1957
premiera: 2007-01-05

info: Gry na dużym ekranie

Nagroda Specjalna Jury na MFF w Cannes

Fascynująca, mistrzowska, rozgrywająca się w niesamowitej średniowiecznej scenerii, przypowieść filozoficzna, zainspirowana obrazem XIV-wiecznego artysty, Albertusa Pictora

Śmierć grająca w szachy. Powracający w rodzinne strony z krucjaty do Ziemi Świętej rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns, zastają kraj pustoszony przez liczne plagi i katastrofy. Wszędzie towarzyszy im Śmierć. Szalejąca zaraza zbiera okrutne żniwo. Bohaterowie obserwują pochody biczowników, spotykają przerażoną dziewczynę, posądzaną o konszachty z szatanem, której grozi spalenie na stosie. Jedynie napotkana rodzina kuglarzy wydaje się być szczęśliwa w tym straszliwym świecie. Po tej podróży rycerz spodziewa się otrzymać odpowiedź na pytania o rzeczy ostateczne, o sens życia, znaleźć dowody na istnienie Boga. Ponieważ nie otrzymuje od Boga żadnych widomych znaków, zwraca się ku Śmierci. Ta podejmuje wyzwanie, proponując Blockowi partię szachów, w której stawką będzie jego życie. Film jest pełen metafor i średniowiecznej symboliki.

Siódma pieczęć powstała na bazie jednoaktówki Malowidło w drewnie, którą Bergman stworzył dla (i przy udziale) studentów szkoły teatralnej w Malmö. To, co miało być warsztatową wprawką, okazało się podstawą dla filmu, który wprowadził reżysera do panteonu "wielkich współczesnego kina". Siódma pieczęć - moralitet ubrany w średniowieczny kostium - to pierwsza część z tak zwanego cyklu wertykalnego, a zarazem pierwsza Bergmanowska próba poznania Boga, próba, którą autor ponowi w wielu tytułach, choćby w Jak w zwierciadle, Gościach wieczerzy pańskiej i Milczeniu.

Pokaz w ramach przeglądu Gry na dużym ekranie.


SCENA z filmu:

 

Bookmark and Share