kpb

Obcy - 8 pasażer Nostromo (Alien)

tytuł oryginalny: Alien

reżyseria: Ridley Scott
aktorzy: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

czas trwania: 117 min.
produkcja: USA/Wielka Brytania 1979
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 1980: najlepsze efekty specjalne
Nagrody BAFTA 1980: najlepszy dźwięk, najlepsza scenografia
Nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru Saturn 1980: najlepszy film sci-fi, najlepsza aktorka drugoplanowa (Veronica Cartwright), najlepsza reżyseria (Ridley Scott)
MFF w San Sebastián 1979: najlepsze zdjęcia i efekty specjalne

Kosmos. Odległy wszechświat. Grupa siedmiorga członków załogi przebywa w stanie hibernacji. Ich sen przerywa sygnał S.O.S. nadawany z planety LV-240. Kapitan Dallas (Tom Skeritt), dowódca statku, zarządza zejście na niezbadaną planetę w ramach akcji ratunkowej. Jeden z członków załogi, niejaki Kane (John Hurt), zostaje zaatakowany przez nieznane stworzenie, który rzuca mu się na twarz i zaciska wokół szyi. Załoga zabiera Kane'a na pokład. Od tej chwili ich podróż przeradza się koszmar. Sygnał S.O.S. nadawany z nieznanej planety okazuje się ostrzeżeniem, lecz już za późno…

 

Obok Łowcy androidów najsłynniejsze dzieło Ridleya Scotta, zaliczane dziś do klasyki gatunku. W roli głównej wystąpiła Sigourney Weaver, której film przyniósł międzynarodową sławę. Obcy - 8. pasażer Nostromo zapoczątkował pierwszą amerykańską serię, w której główną, heroiczną rolę gra kobieta. W roku 2002 Biblioteka Kongresu USA uznała film za „znaczący kulturowo”. Oznacza to jego szczególną ochronę, jako dziedzictwa kulturowego i przechowywanie w amerykańskim Narodowym Rejestrze Filmowym. W 2003 roku powstała wersja reżyserska filmu. Pierwotną wersję uzupełniono o wcześniej usunięte sceny oraz cyfrową, stereofoniczną ścieżkę dźwiękową.

 

Pokaz w ramach: Obcy kontra Ripley

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share