kpb

Barwy ochronne

tytuł oryginalny: Barwy ochronne

reżyseria: Krzysztof Zanussi
aktorzy: Piotr Garlicki, Zbigniew Zapasiewicz, Christine Paul-Podlasky, Mariusz Dmochowski, Wojciech Alaborski

czas trwania: 106 min.
produkcja: Polska 1977

info: Netia Off Camera 2016

Polska, czasy PRL-u, wakacyjny obóz dla studentów językoznawstwa. Dwaj naukowcy - asystent Jarosław Kruszewski (Piotr Garlicki) i docent Jakub Szelestowski (Zbigniew Zapasiewicz), opiekują się grupą młodych ludzi, jednocześnie tocząc filozoficzny i moralny spór. Jego zarzewiem jest kontrowersyjna decyzja rektora podyktowana niechęcią do części środowiska naukowego.

Zaproszenia, które miały zostać wysłane do przedstawicieli toruńskiego uniwersytetu, w rzeczywistości nigdy tam nie dotarły. Sprzeciwiają się temu nie tylko obecni na obozie studenci, ale i Kruszewski. Mimo zakazu do konkursu dopuszcza pracę z Torunia, w dodatku nadesłaną już po terminie. Jego działanie wyśmiewa docent Szelestowski, człowiek o wiele bardziej doświadczony i wyrachowany. Na każdym kroku stara się udowodnić młodszemu koledze, że jego naiwność i wiara w siłę prawdy do niczego go nie zaprowadzą. Naukowe środowisko, jak przekonuje się Kruszewski, dalekie jest od jego ideałów.

Arcydzieło polskiego kina i jeden z najważniejszych filmów "kina moralnego niepokoju", poruszający problem konformizmu polskiej inteligencji. Portretując zdemoralizowane, przeżarte układami i cynizmem, środowisko naukowców, Zanussi dawał zarazem do zrozumienia, że ów portret można rozumieć jako metaforę całego społeczeństwa.


KUP BILET: TUTAJ.

poniedziałek, 2 maja 2016, godz. 17.00
po seansie spotkanie z reżyserem, Krzysztofem Zanussim


Pokaz w ramach: Netia Off Camera 2016.


(także: cykl Polskie kino po angielsku;
przegląd Filmowa Rewizyta)


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share