Film Leslie Franke i Herdolora Lorenza pokazuje, jak doszło do boomu na rynku nieruchomości w Niemczech, jakie skutki przyniósł on lokatorom, którzy do tej pory wynajmowali swoje mieszkania i jak można się przed nim bronić. Do 1989 roku zyski w niemieckim budownictwie mieszkaniowym podlegały ścisłym regulacjom, od 1990 roku czynnikiem decydującym jest wyłącznie rynek.
Notowane na niemieckiej giełdzie spółki inwestujące w rynek nieruchomości zaczynają na nim dominować. Tak dzieje się nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Ich udziałowcami są fundusze inwestycyjne z całego świata, które odkryły „nowe złoto” w poszukiwaniu dochodowych możliwości inwestycyjnych po kryzysie finansowym w 2008 roku.
Oczekiwania dotyczące zysków zmieniają krajobraz miasta. Coraz więcej ośrodków przekształca się w swego rodzaju muzea dla turystów. Z tętniących jeszcze do niedawna życiem dzielnic znikają użyteczne dla mieszkańców sklepy, punkty usługowe czy miejsca spotkań na rzecz modnych pubów i lokali dla turystów. Wielu lokatorów nie jest chronionych przed sprzedażą swojego mieszkania, a politycy prawie całkowicie rezygnują z obowiązku zapewniania mieszkań socjalnych.
Produkcja filmu Sold City została sfinansowana z funduszy zebranych w Internecie oraz środków instytucji pozarządowych.
Partner wydarzenia: Dom Norymberski
Prezentowany w ramach: Sold City. Kiedy mieszkanie staje się towarem - pokaz filmu i rozmowa.
Zobacz ten film:
-
Czwartek
8 maja Thursday May 8