Poruszający dokument, który bada tajemniczy i tragiczny los jednej z wielkich gwiazd niemego kina, Maxa Lindera. Film rekonstruuje wydarzenia, które doprowadziły do samobójstwa aktora i jego żony (1 listopada 1925) i zastanawia się: co mogło popchnąć popularnego i utalentowanego artystę do tak ostatecznego kroku?
Dokument otwiera archiwalna kronika filmowa z 31 października 1925 roku, która ukazuje Lindera jako ulubieńca mas – mężczyznę, u szczytu kariery. Materiał kontrastuje z tragedią, do której dochodzi następnego dnia, a która wstrząsnęła całym ówczesnym światem.
Film Edwarda Porembnego zagłębia się w mało znane aspekty osobowości aktora oraz jego złożone relacje z bliskimi i współpracownikami. Serwuje widzowi szokujące informacje: m.in. o starszym bracie, który zazdrosny o sławę i bogactwo, postanowił zniszczyć całą spuściznę filmową Maxa Lindera.
Wciągający, emocjonujący i refleksyjny dokument to nie tylko hołd dla Maxa Lindera, ale także głęboka analiza ludzkiego losu w blasku sławy i niemożności ucieczki przed własnymi demonami.
Film został w całości zrealizowany techniką poklatkową, w konwencji wizualnej filmów i fotografii z pierwszej połowy XX wieku. Zawiera zarówno sekwencje fabularne, jak i wywiady i materiały archiwalne poddane odpowiedniej transformacji.
Po seansie odbędzie się rozmowa z reżyserem, Edwardem Porembnym, którą poprowadzi filmoznaczyni, dr Paulina Haratyk.
Partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce