kpb

Letni sen

tytuł oryginalny: Sommarlek

reżyseria: Ingmar Bergman
aktorzy: Maj-Britt Nilsson, Birger Malmsten, Alf Kjellin

czas trwania: 96 min.
produkcja: Szwecja 1951
język: szwedzki
napisy: polskie
in Swedish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Popularna tancerka, znudzona życiem w blasku fleszy, znajduje pamiętnik, który inspiruje ją do podróży na wyspę, gdzie przeżyła swoją pierwszą miłość.

Historia utalentowanej baletnicy Marie, która – zdawałoby się – osiągnęła już wszystko. Jednak życie w światłach jupiterów zaczyna ją nudzić, a do tego zdaje sobie sprawę, że jej kariera powoli przemija. Na jej twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, a na jej miejsce pojawiają się młode tancerki. Pewnego dnia Marie przez przypadek odnajduje pamiętnik swojego przyjaciela z młodości. Postanawia pojechać na wyspę, na której się poznali i zakochali. Na miejscu zaczyna wspominać wydarzenia z przeszłości i zastanawiać się nad swoim życiem, szczególnie nad błędami, które popełniła.

Motyw szwedzkiego lata Bergman wykorzystywał kilkakrotnie, przyczyniając się wręcz do jego mitologizacji. Stało się ono metaforą beztroskiej wolności, pełnego, idyllicznego życia i krótkich chwil szczęścia. Letni sen to piękna, wysmakowana opowieść o nie najmłodszej już tancerce baletowej, wspominającej swą wielką wakacyjną miłość.

| A lonely woman recalls her first love thirteen years prior during a brief summer vacation.

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

  • Piątek
    19 lipca Friday July 19
  • Wtorek
    23 lipca Tuesday July 23
  • Środa
    24 lipca Wednesday July 24
  • * Uwaga! Seans w innym obiekcie.