Nowe spojrzenie na Van Gogha dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł – obrazów i rysunków. Film Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa to opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha rozpoznała własną.
Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana Pola zbóż i zachmurzone niebiosa. Ekspozycja została zaprezentowana w Bazylice Palladiana w Vicenzy i składała się z 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.
Film przedstawia egzystencjalne cierpienia malarza, zobrazowane przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.
| A new look at Van Gogh, through the legacy of the largest private collector of artworks by the Dutch painter: Helene Kröller-Müller (1869-1939), who, in the early 20th Century, ended up buying nearly 300 of his works.
Prezentowany w ramach Sztuka na ekranie - niedzielne spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby | Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa.