kpb

Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

tytuł oryginalny: Van Gogh: Tra il grano e il cielo

reżyseria: Giovanni Piscaglia

czas trwania: 85 min.
produkcja: Włochy 2018
język: włoski, francuski, angielski
napisy: polskie
in Italian, French and English with Polish subtitles
info: Sztuka na ekranie

Film jest nowym spojrzeniem na Van Gogha dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza - Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł - obrazów i rysunków.

Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana Pola zbóż i zachmurzone niebiosa w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał - od Paryża po Prowansję..

| A new look at Van Gogh, through the legacy of the largest private collector of artworks by the Dutch painter: Helene Kröller-Müller (1869-1939), who, in the early 20th Century, ended up buying nearly 300 of his works.

Prezentowany w ramach Sztuka na ekranie - niedzielne spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby | Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa.

ZWIASTUN:


Bookmark and Share

Zobacz ten film:

  • Niedziela
    2 czerwca Sunday June 2