kpb

Perfect Days

tytuł oryginalny: Perfect Days

reżyseria: Wim Wenders
aktorzy: Kōji Yakusho, Min Tanaka, Arisa Nakano,Yumi Asô

czas trwania: 123 min.
produkcja: Japonia/Niemcy 2023
premiera: 2024-04-12
język: japoński, angielski
napisy: polskie
in Japan and English with Polish subtitles

MFF w Cannes 2023 - wygrana: Złota Palma - Najlepszy aktor (Kōji Yakusho), Nagroda Jury Ekumenicznego - Nagroda główna (Wim Wenders)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Wim Wenders)
Oscary 2024 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy (Wim Wenders)


Hirayama jest samotnym sześćdziesięciolatkiem, który sprząta toalety publiczne w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Kamera z uwagą przygląda się jego codziennym rytuałom: porannemu przygotowywaniu się do wyjścia, wykonywanej z niezwykłą starannością pracy, wizytom w miejskiej łaźni, popularnej jadłodajni czy ulubionym antykwariacie.

Jak na człowieka, który wykonuje tak prozaiczną, uważaną z reguły za najgorszą z możliwych, pracę, bohater najnowszego filmu Wendersa ma nietypowe zainteresowania: czyta dobrą, choć nie najnowszą literaturę, w samochodzie słucha muzyki z lat 60. i 70. ze starych kaset magnetofonowych, a południową przerwę w pracy wykorzystuje na fotografowanie. Gotowe zdjęcia, niczym prawdziwy artysta, poddaje bezlitosnej selekcji i gromadzi w prywatnym archiwum. Sympatię budzi też jego kolekcja sadzonek drzew, jakie znajduje w parku, a później w domu troskliwie pielęgnuje. Z kilku migawek, które są drobnym zakłóceniem codziennej rutyny i odnoszą się do przeszłości Hirayamy, domyślamy się, że życie miejskiego eremity to jego świadomy wybór, a celebracja codzienności czyni go szczęśliwym, kochającym świat i ludzi człowiekiem.

Wim Wenders, który w swoich ostatnich filmach chętnie sięgał po formę dokumentalną, nakręcił tym razem fabułę bardzo przypominającą dokument. Obok Hirayamy drugim, równie ważnym bohaterem filmu jest japońska stolica, a tokijskie toalety, które oglądamy w tym niecodziennym portrecie miasta, to prawdziwe dzieła sztuki zaprojektowane przez znanych architektów.

Od 12 do 25 kwietnia, z biletem z seansu filmu Perfect Days w KPB, widzowie otrzymają darmową cold brew na zielonej herbacie lub lemoniadą w Café Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26).

| A janitor in Japan drives between jobs listening to rock music.

Prezentowany również w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 8: Ziemia.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

 • Poniedziałek
  22 lipca Monday July 22
 • Wtorek
  23 lipca Tuesday July 23
 • Środa
  24 lipca Wednesday July 24
 • Czwartek
  25 lipca Thursday July 25
 • * Uwaga! Seans w innym obiekcie.