kpb

Opadające liście

tytuł oryginalny: Kuolleet lehdet

reżyseria: Aki Kaurismäki
aktorzy: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

czas trwania: 81 min.
produkcja: Finlandia 2023
premiera: 2024-02-09
język: fiński, arabski
napisy: polskie
in Finnish and Arabic with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2023 - wygrana: Nagroda Jury - Najlepszy film (Aki Kaurismäki)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Aki Kaurismäki)
Złote Globy 2024 - nominacje: Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Alma Pöysti), Najlepszy film nieanglojęzyczny


Zdobywca Nagrody Jury na ostatnim festiwalu w Cannes, oraz fiński kandydat do Oscara.

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.  

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.

Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Film Opadające liście jest jednym z pięciu tytułów ubiegających się obecnie o LUX Audience Award. Do marca 2024 r. można oceniać nominowane filmy i wziąć udział w losowaniu wspaniałych nagród.

| In modern-day Helsinki, two lonely souls in search of love meet by chance in a karaoke bar. However, their path to happiness is beset by obstacles - from lost phone numbers to mistaken addresses, alcoholism, and a charming stray dog.

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 8: Ziemia.

Wcześniej w ramach spotkań cyklicznych: Dojrzałe Kino i Baranki w Pieluchach.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share