kpb

Anselm (3D)

tytuł oryginalny: Anselm

reżyseria: Wim Wenders
aktorzy: Anselm Kiefer, Anton Wenders, Daniel Kiefer

czas trwania: 93 min.
produkcja: Niemcy/Włochy/Francja 2023
premiera: 2024-04-18
język: niemiecki, angielski
napisy: polskie, angielskie
in German and English with Polish and English subtitles

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. I nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”.

Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją.

Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa – na początku kariery przez niektórych uznawany za zwykłego prowokatora, a nawet sympatyka nazizmu – upominał się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, tak jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po wielohektarowym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Budowanie i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z cenionym artystą.

Film prezentowany w wersji 3D.

| This unique cinematic experience dives deep into an artist’s work and reveals his life path, inspiration, and creative process. It explores his fascination with myth and history. Past and present are interwoven to diffuse the line between film and painting, allowing the audience to be completely immersed in the remarkable world of one of the greatest contemporary artists, Anselm Kiefer. Wim Wenders shot this unique portrait over the course of two years in stunning 3D.


Prezentowany w ramach Anselm - pokaz filmu w wersji 3D.

Wcześniej w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share