kpb

The Magic Carpathians

Projekt Karpaty Magiczne (The Magic Carpathians Project) od lat konsekwentnie proponuje muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha improwizacji.

Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych idiomów muzycznych, nie stroniących od preparowanej gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji.

Muzyka Anny Nacher i Marka Styczyńskiego została udokumentowana na dwunastu płytach wydanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz dwóch płytach nagranych w ramach projektu z pogranicza ekologii dźwięku, z wykorzystaniem głosów fok, delfinów, orek i morświnów Morza Północnego i Bałtyckiego. Muzycy prowadzą własne wydawnictwo muzyczne, World Flag Records, w ramach którego wydali blisko 40 tytułów dokumentujących interesujące kultury muzyczne świata, improwizowane sesje muzyczne, nagrania terenowe. Aktywnie podróżują w poszukiwaniu instrumentów muzycznych, m.in. do Indii, Nepalu, na Bałkany, do Skandynawii czy na kontynent amerykański, co udokumentowali w książkach Ucho Jaka. Podróże muzyczne od Kathmandu do Santa Fe (Bezdroża 2003) i Vaggi Varri. W tundrze Samów (Wydawnictwo Alter, 2013). Mają za sobą trasy koncertowe w USA, koncerty na wielkich festiwalach, w znanych klubach głównych miast Polski, niewielkich księgarniach oraz galeriach sztuki.

https://magiccarpathians.com/The Magic Carpathians wystąpią w ramach
24. Festiwalu Filmu Niemego:

sobota, 9 grudnia 2023, godz. 21.00
Kino Pod Baranami

BANICI | BERG-EJVIND OCH HANS HUSTRU
(Victor Sjöström) SE 1918, 111’

Bookmark and Share