kpb

Uśmiech losu

tytuł oryginalny: Song of Goats

reżyseria: Andrzej Jakimowski
aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Themis Panou, Ifigeneia Tzola

czas trwania: 104 min.
produkcja: Polska 2022
premiera: 2023-12-01
język: angielski, grecki, polski
napisy: polskie
in English, Greek and Polish with Polish subtitles

Skąpana w słońcu grecka wyspa, piękna kobieta, rodzinna tajemnica i prawda czekająca na odkrycie. Wszystko to w najnowszym filmie ulubieńca polskiej publiczności – Andrzeja Jakimowskiego, autora obsypanych nagrodami dzieł: Imagine, Sztuczki i Zmruż oczy.

W obsadzie produkcji, w roli głównej, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Mateusz Kościukiewicz, któremu na srebrnym ekranie partnerują: jeden z najwybitniejszych greckich aktorów – Themis Pannou oraz wschodząca gwiazda helleńskiego kina – Ifigeneia Tzola.

Luźno oparta na motywach życia i twórczości fotografa Jacka Przybyłowskiego Uśmiech losu to rozgrywająca się w malowniczych, śródziemnomorskich plenerach opowieść o poszukiwaniach szczęścia, miłości i własnego miejsca na Ziemi. Czarująca wdziękiem, emocjami i czułym poczuciem humoru, filmowa podróż w nieznane, która uwiedzie wszystkich miłośników Greka Zorby, ognistego smaku rakii oraz bestsellerowego Maga pióra Johna Fowlesa.

Andrzej (Mateusz Kościukiewicz), fotografik ze Śląska, przybywa na małą grecką wyspę, aby objąć spadek po stryju. Na miejscu okazuje się, że ten zapisał mu w testamencie kamienny szałas oraz położone w cieniu wulkanu pole. Rozczarowany spadkiem Andrzej postanawia jak najszybciej sprzedać odziedziczoną własność i wrócić do kraju. Wcześniej jednak musi odpracować dług, który jego stryj zaciągnął u greckiego sąsiada. Plan i decyzje, które dotychczas wydawały się oczywiste, komplikują się, kiedy Andrzej poznaje Lenę (Ifigeneia Tzola). Piękna Greczynka kompletnie zawróci chłopakowi w głowie, a to, co wydarzy się wkrótce, zmieni jego spojrzenie na świat i zmusi do zadania pytania – co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze?

| Andreas arrives on a remote Greek island to sell a plot of land inherited from his uncle. But who would buy a barren, rocky field with a stone hut? In order to sell the plot Andreas has to pay off a debt his uncle ran up with Yiannis, a local farmer. But Andreas has no money. Stuck in the valley, he waits every morning for Yiannis' granddaughter, Lena, to bring him bread and cheese. He falls in love with her. A good reason to work on Yiannis' field to pay back the money. Andreas starts to feel settled there. At this point he does not sense the danger hanging over the valley and the nearby village. An experience of death and misfortune will soon open his eyes to the fragility of this small world.


Wcześniej w ramach cyklu Baranki w pieluchach.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share