kpb

Wschodni front

tytuł oryginalny: Shidniy front

reżyseria: Witalij Mańskyj, Jewhen Titarenko V

czas trwania: 98 min.
produkcja: Litwa/Ukraina/Czechy/USA 2023
język: ukraiński, rosyjski
napisy: polskie, angielskie
in Ukrainiand and Russian with Polish and English subtitles
info: Ukraina! 8. Festiwal Filmowy

MFF w Berlinie 2023:  Udział w konkursie 'Encounters'
Millennium Docs Against Gravity 2023: Udział w konkursie


24 lutego 2022 roku Jewhen nie zastanawiał się, co powinien zrobić. Poszedł na front. Od pierwszej minuty rosyjskiej agresji na Ukrainę na wielką skalę, zaczął rejestrować wszystko, co go otaczało: własne uczucia, gdy pierwsze rakiety zaczęły bombardować jego miasto; dziesiątki tysięcy uchodźców w pośpiechu opuszczających swoje domy, tworząc niekończące się korki przy wyjazdach z miasta i przyjaciół, z którymi poszedł na wojnę, która dotarła do progu jego własnego domu w Kijowie.

Jewhen jest członkiem ochotniczego batalionu medycznego "Szpitalnicy" utworzonego w 2014 r., a obecnie liczącego ponad 1000 osób. Misją batalionu jest udzielanie pierwszej pomocy na linii frontu i ewakuowanie rannych do kwatery głównej lub szpitali. Brygady zwykle pracują w parach po dwa pojazdy medyczne, tworząc w ten sposób jednostkę mobilną. To właśnie ci ludzie są głównymi bohaterami filmu.

| On February 24, 2022, Yevhen, together with his friends, volunteered to join the first aid squad on the front line. They provided life-saving support and evacuation of the wounded. This film reveals the experiences of these young men for six months full of drama, despair, fear, hatred, bitterness, love, and, most importantly, faith in victory.


Prezentowany w ramach Ukraina! 8. Festiwal Filmowy.

Bookmark and Share